Trump'ın sözleri ABD'de tepki topladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile düzenlediği basın toplantısında Amerikan istihbaratının, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine karıştığı iddialarına inanmadığını söylemesi Washington'da büyük tepkiyle karşılandı.

Trump'ın sözleri ABD'de tepki topladı

Trump, Putin ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlediği ortak  basın toplantısında, Moskova'nın, ABD başkanlık seçimlerine karışıp karışmadığına  yönelik bir soruya Amerikan istihbaratını kastederek, "Onlar Rusya'nın  karıştığını söylüyorlar ancak Başkan Putin ile görüştüm, bunun arkasında Rusya  olmadığını söyledi. (Rusya'nın) olması için bir sebep görmüyorum." şeklinde  konuştu.

Trump'ın bu açıklaması ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ve  Kongre'den büyük tepki topladı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Dean Coats, yaptığı yazılı açıklamada,  istihbarat kurumlarının rolünün başkan ve politika yapıcılarına mümkün olduğunca  gerçeklere ve bilgiye dayalı değerlendirme sunmak olduğunu belirtti.

Coats, "Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine karıştığı, demokrasimizin  altını oyma konusunda devam eden mütecaviz çabaları konusundaki  değerlendirmelerimizde net olduk. Ulusal güvenliğimize yalın ve tarafsız  istihbarat desteği sağlamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

"RUSYA İLE ABD ARASINDA AHLAKİ BİR DENKLİK YOK"

Bir açıklama da Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'dan geldi.

Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı konusunda şüphe olmadığını  kaydeden Ryan, Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı bulgusu sadece ABD  istihbaratının değil aynı zamanda Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nin  değerlendirmesi olduğunun altını çizdi.

Ryan, "Başkan, Rusya'nın müttefikimiz olmadığını takdir etmelidir. En  temel değer ve ideallerimize düşman olan Rusya ile ABD arasında ahlaki bir  denklik söz konusu değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Ryan ayrıca, ABD'nin, Amerikan seçimlerine karışması konusunda  Rusya'ya hesap sorması gerektiğini savundu.

"BİR AMERİKAN BAŞKANININ HAFIZALARDAKİ EN UTAN VERİCİ PERFORMANSIYDI"

Diğer taraftan, Senato'da önemli isimlerden Arizona Senatörü  Cumhuriyetçi John McCain da Trump'ın Putin ile basın toplantısını "bir Amerikan  başkanının hafızalardaki en utanç verici performansı" olarak niteledi.

Yaptığı yazılı açıklamada McCain, "Başkan Trump'ın tecrübesizliği,  bencilliği, yanlış eşdeğerliği ve otokratlara olan sempatisinin verdiği zararı  hesaplamak zor ama Helsinki'deki zirve trajik bir hataydı." ifadesini kullandı.

Trump'ın Putin'e karşı dik durma konusunda sadece kabiliyetsizliğini  değil aynı zamanda isteksizliğini de bu görüşmeyle ispatlamış olduğunu savunan  McCain, Trump'ın NATO müttefiklerine yönelik sert tavırlarına karşın basın  toplantısına Putin'e inandığını söylemesini "Amerikan tarihinde dibe vurmak"  olarak niteledi.

McCain, şunları kaydetti:

"Başkan Trump, bırakın düşmanlarla ilgili hakikati konuşmayı, dünyaya  Amerika adına konuşurken Başkanımız bizi biz yapan içeride ve dışarıda özgürlük  amacına adanmış özgür insanlar cumhuriyetini savunmakta başarısız oldu."

Yine Senato'nun önemli isimlerden Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob  Corker da Trump'a tepki gösterdi.

Kongre'de gazetecilere yaptığı açıklamada Corker, "Bunun ülkemiz için  iyi bir an olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Corker, Trump'ın açıklamalarının ABD'yi "çocuk oyuncağı" haline  getirdiğini söyledi.

Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı konusunda ortak bir kanı olduğuna  dikkati çeken Corker "Başkanın bunun olduğunu inkar etmesinin nedenini  bilmiyorum." diye konuştu.

Senatoda Cumhuriyetçilerin ikinci güçlü senatörü olarak  değerlendirilen Teksas Senatörü John Cornyn ise "Ne yapıp ne yapmadığı konusunda  eski bir KGB albayının sözünü dikkate almamız gerektiğini düşünmüyorum."  ifadesini kullandı.

Amerikan istihbarat teşkilatına güvendiğini belirten Cornyn, Trump'ın  Putin ile aralarında ne olduğunu bilmediğini ancak Başkanın, ABD'deki iddiaları  kendi şahsına yönelik Hillary Clinton taraftarlarınca bir tür karalama çalışması  olarak gördüğünü savundu.

"BU İHANETTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL"

Eski CIA Başkanı John Brennan da Twitter hesabından Trump'a tepki  gösterdi.

Brennan paylaşımında, "Donald Trump'ın Helsinki'deki basın  toplantısında gösterdiği performans 'yüksek suçlar ve kabahat' eşiğine yükselmiş  hatta geçmiştir. Bu ihanetten başka bir şey değil. Trump'ın yorumları sadece  ahmakça değil aynı zamanda onun Putin'in cebinde olduğunu gösteriyor.  Cumhuriyetçi vatanseverler neredesiniz?" ifadesini kullandı.

Trump, Brüksel ve Londra temaslarının ardında Putin ile bir araya  gelmek üzere Helsinki'ye gitmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!