Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Trump'ın adamından önemli açıklama

ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ın Kerkük kentindeki ham petrolün Türkiye üzerinden tekrar ihraç edilmesini önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Trump'ın adamından önemli açıklama

McGurk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Irak merkezi hükümetinin  Kerkük kuyularından çıkarılan ham petrolü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile  varılan yeni anlaşma sonucu Ceyhan Limanı üzerinden ihraç etmeye başladığını  ifade etti.

Ham petrolün boru hattıyla Türkiye üzerinden ihraç edilmeye  başlandığını belirten McGurk,  yaklaşık bir yıl askıda tutulduktan sonra petrolün  yeniden ihraç edilmesini önemli bir gelişme olarak yorumladı.

ABD'nin 5 Kasım'da uygulamaya koyduğu yaptırımların ikinci aşamasının  ardından,İran'ın günlük 2 milyon varilden fazla olan petrol ihracatının 1 milyon  varile kadar düşeceği öngörülüyor.

Washington yönetiminin İran'dan kaynaklı meydana gelecek piyasadaki  ham petrol açığının kapatılması için Kerkük petrolünü alternatif gördüğü  belirtiliyor.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, bugün AA muhabirine yaptığı  açıklamada, "Günlük yaklaşık 50 ila 100 bin varil petrol, Kerkük'ten Ceyhan  Limanı'na ihraç edilmeye başlandı." demişti.

Kerkük'ten petrol sevkiyatı neden durmuştu?

IKBY'ye bağlı Peşmerge güçleri, Haziran 2014'te Kerkük'ü terör örgütü  DEAŞ'ın saldırılarından koruma gerekçesiyle Irak ordusunun boşalttığı bölgelere  konuşlandı.

Kerkük ve petrol yatakları yaklaşık 3 yıl boyunca IKBY'nin denetiminde  kaldı. IKBY'nin 25 Eylül 2017'de gayrimeşru referanduma gitmesinden sonra Irak  merkezi hükümetine bağlı ortak güçler Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere  operasyon düzenledi.

Merkezi hükümet Ekim 2017'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde  kontrolü sağladıktan sonra IKBY, boru hattıyla Ceyhan Limanı'na gönderilen  Kerkük'ün ham petrol sevkiyatını da askıya aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!