Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Trump 'hiç mutlu değilim' diyerek açıkladı: Nasıl sonuçlanacağını göreceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'daki son gelişmeler hakkında, "Birçok çözüm önerisi mevcut. Tüm seçenekleri değerlendiriyoruz. Kendi sınırımıza bu kadar yakın bir ülkede bunları görmekten dolayı hiç mutlu değilim. Bu sürecin nasıl sonuçlanacağını göreceğiz" dedi.

Trump 'hiç mutlu değilim' diyerek açıkladı: Nasıl sonuçlanacağını  göreceğiz

Beyaz Saray'da Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque Marquez ile görüşen  ABD Başkanı Trump, Oval Ofis'te bir kez daha Venezuela hakkında  değerlendirmelerde bulundu.

Venezuela'da büyük bir kaos olduğunu ifade eden Trump, "Kendi  sınırımıza bu kadar yakın bir ülkede bunları görmekten dolayı hiç mutlu değilim.  Bu sürecin nasıl sonuçlanacağını göreceğiz." diye konuştu.

Kolombiya'nın kendilerine çok yardımcı olduğunu belirten Trump, diğer  Latin Amerika ülkelerinin de Venezuela'da bir değişim görmek istediğini söyledi.

Venezuela'da halkın açlıktan ölme noktasına geldiğini savunan Trump,  "Bulunduğumuz pozisyonla ilgili olarak birçok Latin Amerika ülkesinden de destek  alıyoruz. (Juan Guaido) Cesur bir adam ve yaptıkları cesurca şeyler." görüşünü  dile getirdi.

"Askeri çözüm" sorusuna yanıt

Venezuela'ya askeri bir çözümün ihtimal dahilinde olup olmadığı  sorulan Trump, "Birçok çözüm önerisi mevcut. Tüm seçenekleri değerlendiriyoruz."  şeklinde konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun görevi bırakmaması  durumunda, ABD'nin birçok yedek planı olduğunu belirten Trump, Venezuela'ya asker  göndermeyi düşünüp düşünmediği sorusuna ise "Hiçbir zaman öyle bir şey  söylemedim." diye yanıt verdi.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis'in başkanı Guaido,  muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD  olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya,  Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı yönde adım atmıştı.

Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya ise Venezuela Devlet  Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine  ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin  süreceğini açıklamıştı.

"Hükümetin yeniden kapanması berbat bir şey olurdu"

Trump ayrıca, federal hükümetin yeniden kapanmasını istemediğini ve  Meksika sınırına duvar konusunun yapıcı bir şekilde çözülmesi gerektiğini  söyledi.

Henüz Kongreden önüne ilgili tasarının gelmediğini kaydeden Trump,  "Hükümetin yeniden kapanması berbat bir şey olurdu." değerlendirmesini yaptı.

ABD Kongresi, Trump'ın Meksika sınırına örülmesini istediği duvarın  finansmanı için onay vermeyince federal hükümet 35 günlüğüne kapanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!