Trump'a karşı dava açtı

Eski bir Yemenli diplomat olan baba, mahkeme kararı olmaksızın kızını vatandaşlıktan çıkarması nedeniyle Trump yönetimine karşı Başkent Washington'da hukuki süreç başlattı.

Trump'a karşı dava açtı

Terör örgütü DEAŞ'a katıldığı için Başkan Donald Trump tarafından ABD'ye dönmesine izin verilmeyeceği belirtilen Hoda Muthana'nın  babası, Trump'a karşı dava açtı. 

Eski bir Yemenli diplomat olan baba, mahkeme kararı olmaksızın kızını  vatandaşlıktan çıkardığı için Trump yönetimine karşı başkent Washington'da hukuki  süreç başlattı.

Babanın "ABD hükümeti zorla kızım ve kızımın oğlunun haklarını elinden  aldı." ifadesine yer verilen dosyada, davanın Başkan Trump ve ABD Dışişleri  Bakanı Mike Pompeo'ya karşı açılması dikkati çekti.

2015 yılında henüz 20 yaşındayken Alabama eyaletinden Suriye'ye  giderek terör örgütü DEAŞ'a katılan ve bu süre içerisinde 3 kere evlenip boşanan  Muthana'nın, 18 aylık bebeğiyle beraber ABD'ye dönmek istediğini ifade etmesi,  Trump yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Trump, "Muthana'nın ülkeye sokulmaması talimatını verdim." ifadesini  kullanmış, Pompeo ise "O bir terörist. Başkan Trump'ın da net olarak ifade ettiği  gibi ülkeye giremeyecek. Çünkü ABD vatandaşı değil, ABD vatandaşlığı hakkına da  sahip değil ve tehdit oluşturmak için ülkemize geri dönmeyecek." açıklamasını  yapmıştı.

Pompeo'nun sözlerine karşı ise Muthana'nın avukatı Hassan Shibly,  müvekkilinin ABD vatandaşı olduğuna vurgu yaparak şu açıklamayı yapmıştı:

"Trump yönetimi, vatandaşlarının haklarını haksız yere ellerinden  almaya devam ediyor. Hoda Muthana ABD vatandaşıdır ve ABD pasaportu vardır.  Kendisi, babasının diplomatlık görevini bırakmasının birkaç ay ardından 1994  yılında New Jersey'in Hackensack kasabasında doğdu."

Başkan Trump, DEAŞ'a karşı "son" operasyonların yapıldığına vurgu  yaparken, operasyonlar sırasında yakalanan Avrupa kökenli DEAŞ'lı teröristlerin  ülkeleri tarafından geri alınması yönünde çağrı yapmıştı.

Trump'ın Avrupa ülkelerine bu yönde çağrı yaparken, kendisinin  Muthana'yı vatandaşlıktan çıkarmak suretiyle sorumluluktan kaçması ise tepkilere  sebep oldu.

Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan tartışmalarda Muthana'nın  ABD'ye alınmaması gerektiği yönünde görüşler özellikle dikkati çekerken, bu fikre  karşı çıkanlar genç kadının ABD'ye getirilerek hukuki sürece dahil edilmesi  gerektiğini savundu.

ABD'de aşırı sağcı bir yayın politikası izleyen Washington Free Beacon  adlı yayın organının editörü Matthew Continetti, FOX TV'ye yaptığı yorumda  Muthana'nın ülkeye geri getirilmesi durumunda Guantanamo'ya konulması gerektiğini  ileri sürdü.

Continetti, Muthana'nın ülkeye alınmaması gerektiğini belirtirken,  alınması durumunda ise önünde iki seçenek olduğunu belirtti. Continetti, "Muthana  ABD vatandaşı değilse Guantanamo'ya yollamalıyız. Eğer vatandaş ise yargılarız.  Çözüm bu kadar basit." dedi.

Terör örgütü üyeleriyle yaptığı evlilikler nedeniyle ABD basınının  "DEAŞ gelini" olarak nitelendirdiği Muthana, haber kanalı ABC News'e verdiği  mülakatta 2015 yılında DEAŞ'a katıldığını, o sıralarda yaptığı nefret içerikli  paylaşımlardan ve örgütün işlemiş olduğu suçlardan utanç duyduğunu belirtmişti.

Muthana 18 aylık bebeğiyle beraber ABD'ye dönmek istediğini ifade  etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!