Trump'a büyük şok! O isim de soruşturmaya dahil edildi

ABD'li Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders'i sorguladığı bildirildi.

Trump'a büyük şok! O isim de soruşturmaya dahil edildi

Konuya ilişkin ABD medyasına açıklamada bulunan Sanders, "Başkan  (Donald Trump), yönetimdeki herkese yaptığı gibi beni de özel savcılıkla tam iş  birliği yapmam konusunda teşvik etti. Onlarla, gönüllü olarak oturup görüşmekten  memnun oldum." ifadelerini kullandı.

Sanders, sorgulamaya ilişkin detay vermekten kaçındı.

Trump'ın kampanya menajerine 19 yıl hapis istemi

Özel Yetkili Savcı Mueller ile çalışan diğer savcılar, Trump'ın eski  kampanya menajeri Paul Manafort hakkında en az 19 yıl hapis cezası istedi.

Başkanlık seçim kampanyasında Ruslarla ilişkisi olduğu ve bu konuda  yalan söylediği belirtilen Manafort, aynı zamanda vergi kaçırma ve evrakta  sahteciliğin de dahil olduğu 8 isnattan suçlu bulunmuştu.

Savcılar, Manafort'un söz konusu suçları 10 yıldan fazla bir süredir  defalarca işlediği ve elde ettiği milyonlarca doları ABD makamlarından gizlemek  için karmaşık plan oluşturarak yasaları çiğnediğini belirtti.

Rusya soruşturması sürüyor

ABD'nin en ünlü siyasi kampanya stratejistlerinden Stone'un,  1980'lerden bu yana farklı dönemlerde Trump'a strateji danışmanlığı yaptığı  biliniyor.

Rusya'nın siber saldırı yoluyla ABD başkanlık seçimlerine müdahale  ettiği iddiasıyla başlatılan ve Özel Yetkili Savcı Mueller'in sorumluluğunda  yürütülen soruşturmada özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasında  görev almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

Rusya soruşturmasında şu ana kadar Manafort'un yanı sıra yardımcısı  Rick Gates, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile kampanya dönemindeki  dış politika danışmanlarından George Papadopoulos, savcı Mueller tarafından  suçlandı.

Flynn ve Papadopoulos suçlamaları kabul ederken Manafort ile Gates  reddetmişti ancak süreç içinde Gates, hakkındaki suçlamaları kabul etmiş,  Manafort da 2 suçlamayla ilgili savcıyla iş birliği yapmaya ikna olmuştu.

Başkan Trump, soruşturma çerçevesinde suçlanan ya da ceza alan  kişilerin eylemleri ile kendisi veya başkanlık seçimleri arasında herhangi bir  bağ olduğu iddialarını reddediyor ve Rusya ile arasında herhangi bir gizli iş  birliği olabileceği yönündeki iddiaların kabul edilemez olduğunu savunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!