Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Troyka ile uzlaşma sağlanamadı

Troyka heyeti ile Atina hükümeti arasındaki görüşmelerde altıncı kredi diliminin serbest bırakılması konusunda uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Troyka ile uzlaşma sağlanamadı

Yunanistan'da, Avrupa Birliği (EU), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından verilmesi kararlaştırılan ikinci yardım paketinin 8,1 milyar avroluk altıncı kredi diliminin serbest bırakılması konusunda, Troyka heyeti ile Atina hükümeti arasındaki görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı bildirildi. 

Atina'da 9 gündür  Yunanistan'ın kalkınma programıyla ilgili incelemelerde bulunarak bu konudaki uygulamaları gözden geçiren Troyka yetkilileri, kurtarma paketi kapsamında kabul edilen şartlar konusunda  hükümetle anlaşma sağlanamaması üzerine Atina'dan ayrıldı.  

IMF temsilcisi Paul Thomsen, Atina'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, "Görüşmelerde önemli ilerleme kaydettik, umarım yarınki Eurogroup toplantısına kadar kesin bir karara varırız" dedi.   

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ise bu konudaki kesin kararın pazartesi günü gerçekleştirilecek Eurogroup toplantısına kaldığını belirterek, "Yarın anlaşma sağlanacağına dair iyimserim" diye konuştu. 

Troyka, Yunanistan'a, ülkeye kurtarma paketi kapsamında kabul ettiği şartları yerine getirmesi için pazar gününe kadar süre tanımış, aksi durumda 8,1 milyar avroluk kredi diliminin riske gireceğini bildirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!