Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz"

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törenle Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki yerinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

 ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, teknoloji geliştiren ülkelerin özgür ve yenilikçi kültürünü Türkiye'de oluşturursak Türkiye'de Bill Gates ve Steve Jobs'ların çıkabileceğini belirterek, "çıkacak. Onlar bizim çocuklarımızdan daha fazla zeki diye olmuyor bütün bunlar. Aileler çocuklarını ya popçu olsun ya da topçu olsun diye uğraşıyorlar. Bu ülkeye Teknoloji lazım değil mi? Başkasının buluşlarını ve icatlarını yüksek paralar vererek kullanmakla mı meşgul olacağız" dedi.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'ni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hizmete açtı. Merinos AKKM'de Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin Merinos yerleşkesinin açılış töreninde Bakan Ergün, kendilerini en çok heyecanlandıran projelerde birisinin de 8 ilde bilim ve teknoloji merkezlerini kurulması olduğunu vurguladı. Türkiye'nin bilim ve teknoloji merkezleri konusunda geç kaldığını söyleyen Ergün, "1960'lı yıllarda ABD'de ve Kanada'da kurulan bilim ve teknoloji merkezleri bugün dünyanın birçok yerinde en popüler kurum haline geldi. Dünyada her yıl 300 milyondan fazla insan bu merkezleri ziyaret ediyor. Ne yazık ki başka örneklerde olduğu gibi 1960 yılında başlayan bu hareket ülkemize çok geç intikal etti. Halbu ki gelişmiş ülkelerdeki genç nesillerin bilim ve teknoloji merakını artıran ve bu çocukların bilim ve teknoloji atmosferine sokmakta bilim merkezlerini büyük bir rolü var. Bu rolü vaktinde keşfetmemiz gerekliydi. Biraz geçte olsa keşfettiğimiz için mutluyuz. Bu merkezlerde yapılan etkinlikler gençlerin ve bilime olan ilgisini artırıyor" dedi.
Gençlerin bilim merkezlerinde deney yaparak hatta kendilerini deneyin parçası olarak bilerek bilimin bir parçası haline geldiğini ifade eden Ergün, "Hepimiz öğrenim hayatımız boyunca öğrendiklerimizin farklı şeyler olduğunu ve ne işe yaradığını bilmediğimiz şekilde büyüdük. Bu merkezler bilimin hayattan kopuk olmadığını hatta hayatın kendisi olduğunu gösteren örneklerle dolu. TÜBİTAK öncülüğünde yerel yönetimlerle birlikte kuracağımız bu merkezler teknolojiyi daha yoğun bir şekilde kullanmaların sağlayacak. Bir milyar TL kaynak harcayarak ilk önce büyükşehirlerde ardından 81 ilde bu merkezleri kurmak istiyoruz. Bütün yerel yönetimler bu konuya odaklanırsa birkaç yıl içinde büyükşehir belediyelerinde, 2023'e kadar ise bütün illerde bu merkezleri yapacağız. Yerel yönetimler sıkı sıkıya takip ederse bu işi 5 yıl içinde de bu merkezleri 81 ile yapabiliriz. Her projenin düzgün bir şekilde yapılması için özen gösteriyoruz. Ülkemizde kurulan bilim merkezleri, ulaşım, mimari ve içerikleri konusunda en üst düzeyde olmalarını istiyoruz. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Küçük merkezler ve çadır tiyatrosu gibi merkezler oluşturma niyetinde değiliz. Bilim merkezi hürriyetine sahip merkezler yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

"TOPÇU POPÇU OLUYORUZ BİLİM ADAMI YETİŞTİREMİYORUZ"
Türkiye'nin geleceğinin bu bilim merkezleri olduğunun altını çizen Ergün, "Çocuklarımızı bilim adamı olmaya sevdirmeliyiz ve teşvik etmeliyiz. Türkiye'de bazı teşvikler var. Aileler çocuklarını ya popçu olsun ya da topçu olsun diye uğraşıyorlar. Niye para orada. Bu ülkeye topçu da lazım popçu da. Teknoloji lazım değil mi? Ne olacak kim bu bilim işlerini yapacak. Teknolojiyi kim geliştirecek? Başkasının buluşlarını ve icatlarını yüksek paralar vererek kullanmakla mı meşgul olacağız. Bilim adımı olmaya ve teknoloji geliştirmeye yarar. Kendimizi cesaretlendirmemiz lazım" dedi.

"GENÇLERİMİZE GEREKEN DEĞERİ VEREMİYORUZ"
Olimpiyatlarda şampiyon olan sporcuların altınlarla ödüllendirildiğini ifade eden Ergün, "Şampiyonlarımız var. Fiziksel gücünü göstermiş, madalya kazanmış, İstiklal Marşını okutmuş. Ülkemizin adını duyurmuş. Bir de ödül veriyoruz. Sadece 2 bin cumhuriyet altını ödül. 10 kilo altın bu. Birisi gülle atmış, o da ödül almış. Ona da 5 kilo altın. Bin cumhuriyeti altın. Birisi cirit atmış fiziki gücünü sonuna kadar zorlamış. Sana da 2,5 kilo altın. Bursa'dan bir çocuk ise dünya matematik olimpiyatlarına gitmiş ve birinci olmuş. Zihnini ve bütün gücünü zorlamış. Dünyanın en gelişmiş ülkelerdeki çocukları geçmiş. Bundan haberiniz var mı? Yok. Bir cumhuriyet altını verdiniz mi? Yok. Niye haberimiz bile yok ki. İstikbal o çocukta. O çocukların bilim adamı olmasında, onun teknoloji geliştirmesinde" ifadelerini kullandı.
"Tabi ki şehirlerin marka değerine çok önemli şeyler katan spor kulüpleri ayağa biraz topa daha düzgün veren adama kaç milyon dolar veriyor?" diyen Ergün, "3 milyon 5 milyon diyorlar. Peki o çocuklar. Bilim teknolojide matematikte ve fizikte olimpiyat şampiyonu çocuklar. Bunlardan haberiniz var mı? Bunlardan haberiniz olduğu gün biz bir şey oluruz. Bu çocuklar destek ve teşvikler verdiğimiz zaman bir yerlere geliriz" dedi.
Türkiye'nin 2023 hedefinin bilim ve teknoloji ile olacağını altını çizen Ergün, "Türkiye olarak hedeflerimiz var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olacağız. Sanayi ürünü ihraç ediyoruz. Katma değerli ürünler üretmek lazım. Nasıl olacak bu. Ne katacağız? Bilim katarsak artar. Teknoloji katarsak artar. Değil mi? Bunu katmazsak değeri artmaz. Süte bile teknoloji ve bilim katarsa katma değeri oluşur. Süte su katarsan artar mı? Çoğalmış gibi görünür ama değeri düşer. Süt süt olmaktan çıkar. Bilim katarsan kaşar peyniri olur, tulum peyniri olur. Hijyen kazanır. Başka bir mühteva kazanır. Dünyada ürünü kalitesi artar. Katma değer bu. Kim yapacak bunu? Bilim ve teknoloji ile meşgul olan insanlar bunu yapacak. Bu bilim ve teknoloji merkezleri ülkemize önemli şeyler katacak yerlerdir" dedi.

"BİRÇOK PARLAK ZEKA ÇOCUĞUMUZ HARCANDI"
Genç nüfusun Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Ergün, "Onlara gelişmiş ülkelerdeki benzer şartlar sunmamız lazım. Bunu yapabilirsek bu ülke yeni teknolojilerin ve adresi olan bir ülke olur. Bunu yapamazsak çocuklar heba olur. Birçok parlak zekalar harcandı. Anneler ve babalar birçok üstün zekalı çocuğun farkında değiller. 'Benim oğlum haylaz diyor'. Çocukta zeka fışkırıyor ama farkına varan yok. Buralarda bunların farkına varılacak. Bu ortamlar ve iklimle son derece önemli. Bizim temel önceliğimiz bu. Onların gelişmiş ülkelerdeki fırsatlara sahip olunmasını sağlayacağız. Bunları yaparsak ezberlerden arınmış özgür zihin yapısına sahip gençlerin sayısını artıracağız. Böylece gençler arasında geniş bir havuz, bu bilgi ve birikimle oluştuğunda kamunun ayırdığı para daha etkin kullanılacak. Kaynaklar doğru adreslere gidecek" dedi.
Eğer bugün teknoloji geliştiren ülkeler özgür ve yenilikçi kültürünü Türkiye'de oluşturursak önemli başarılar kazanabileceklerini söyleyen Ergün, "Bizde Bill Gates ve Steve Jobs'lar çıkacak. Onlar bizim çocuklarımızdan daha fazla zeki diye olmuyor bütün bunlar. Orada iklim ve ortam var. Bizim çocuklarımızın o ikilim ve ortama doğması lazım. İnsanların başarısı bireye ait olduğu kadar topumla ait başarılardır. Şu soruyu samimiyetle sormalıyız. 'Steve Jobs Bursa'da doğsaydı Apple çıkarabilir miydi?' Çıkaramazdı. Çünkü iklimi sunamadığımız için. O iklim orada vardı. Steve Jobs'un babası Suriyeli'dir. Suriye'den ABD'ye tahsil için gitmiş. Yani baba yönüden Ortadoğu'nun çocuğudur. İklim onu başka bir yere taşıdı. Şimdi o hızlı bir şekilde o imkanları sunmamız lazım. 50 sene önce başkaları bu fırsatları sunuyordu. Biz ancak son 10 yılda bu fırsatları sunma imkanı sahip olduk. Biz insanımıza güveniyoruz. Onlar için özgür ve demokratik ortam oluşturduğumuzda, yeniliğe önem verdiğimizde gerekli alt yapıyı kurduğumuzda çok büyük başarılar imza atacağız" ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'ya yakışacak güzel bir eğitim merkezini açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gençlerin eğitimine önem verdiklerini bu tür yatırımlarla gösterdiklerini kaydeden Altepe, "Bursa'mızın ihtiyaçları konusunda Büyükşehir belediyesi başkanlığında tüm kurumlarla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrin tarihi kimliklerini ayağa kaldırmaya hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bursa'nın her alanda ulaşılabilir bir olması için çalışıyoruz. Eğitim önceliğimiz. Bilinçli ve kaliteli toplum bizim en büyük meselemiz. Bu aynı zamanda hükümetimizin de önceliğidir. Eğitim, bu hükümetler döneminde birinci sıraya yükseldi" dedi.
Bilim ve teknoloji merkezinin inşaatının Buttim yanında olacağını ifade eden Altepe, yeni merkezi inşaatının 2013 yılının nisan ayında bitirmeyi planladıklarını ifade eden Altepe, projeye Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nın 40 milyon lira destek verdiğini de vurguladı. Merkezde geleceğin bilim adamlarının yetişeceğini söyleyen Altepe "Okullarımız buraları dolduracak. İnsanlığımıza büyük hizmet verecek. Cumartesi günleri burada mucitler kampı verilecek. Robot çalışmaları, elektronik, uzay ve kimya bilimi alanında atölye çalışmaları yapılacak" şeklinde konuştu.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin Merinos Yerleşkesi ise yaklaşık 150 deney düzeneği ve 2 özel tasarım galerisiyle 2 bin 500 metrekarelik alanı kapsıyor. Çocukların ilgi duydukları bilim kulüplerine üye olabilecekleri merkezde seminer ve konferans yapılabileceği, bilimsel şovların sergilenebileceği sahne alanı bulunuyor.
Konuşmalardan sonra Başkan Altepe, Ergün'e plaket verdi. Ardından Ergün, merkeze destek verenlere plaket verdi. Protokol merkezin açılış kurdelesini kestikten sonra merkezi gezdi. Bakan Faruk Çelik ve Nihat Ergün, robotunu tanıtan öğrenciyle konuşarak onu bu başarısından dolayı tebrik etti. Ergün, merkez yetkililerden bilgi aldıktan sonra programdan ayrıldı.

 ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''  ''Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz''
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!