Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Topbaş için kritik rapor mahkemede

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yargılandığı "görevi kötüye kullanma" davasında mahkemeye gelen bilirkişi raporunda Topbaş'ın "görevin gereklerine aykırı bir davranışta bulunmadığı" belirtildi.

Topbaş için kritik rapor mahkemede

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Levent'teki eski garaj arsasının satışında İETT'nin çıkarlarına aykırı usulsüz işlemlerle kurumu zarara uğratarak "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla yargılandığı davaya gelen bilirkişi raporunda, Topbaş'ın "görevin gereklerine aykırı bir davranışta bulunmadığı ve somut olayda görevi kötüye kullanma suçunun unsurlarının gerçekleşmediği" belirtildi.


Topbaş'ın, Levent'teki eski garaj arsasının satışında İETT'nin çıkarlarına aykırı usulsüz işlemlerle kurumu zarara uğratarak "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.
İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, müşteki Cemal Acar ile Topbaş'ın avukatı katıldı.
Hakim, önceki celselerde istenen bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını söyledi. Duruşmada söz alan Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer ile müşteki Cemal Acar, rapora ilişkin beyanda bulunmak üzere süre istedi.

Hakim, tarafların bilirkişi raporuna ilişkin görüşlerinin alınmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

-Bilirkişi raporu-

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, İETT Genel Müdürlüğü'nün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne taşınmaz devrine ilişkin usulün, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na tabi olmayıp, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'na tabi olduğu belirtilerek, arazinin İETT'den Büyükşehir Belediyesi'ne satışında suç teşkil eden bir usulsüzlüğün olmadığı aktarıldı.
Mahsubun ödeme şekillerinden biri olduğunun hatırlatıldığı raporda, bedelin borçlara mahsuben yapılmasının hukuka aykırı bir yönü olmadığı kaydedildi. Söz konusu arazinin birçok kez ihaleye çıktığının anımsatıldığı raporda, İETT'nin araziyi bedel karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesinde kamuyu zarara uğratan bir fiilin bulunmadığı vurgulandı.
Raporda, şu ifadelere yer verildi: "İETT'nin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bir kamu kurumu olduğu, dolayısıyla yapılan satış nedeniyle kamunun zararının ortaya çıkmasından ya da 3. kişiye yarar sağlamasından söz edilemeyeceği, diğer bir anlatımla somut olayda objektif cezalandırılabilme şartlarının gerçekleşmediği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın görevin gereklerine aykırı bir davranışta bulunmadığı ve somut olayda görevi kötüye kullanma suçunun unsurlarının gerçekleşmediği kanaatindeyiz."

-İddianameden-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, mülkiyeti İETT Genel Müdürlüğü'ne ait Levent'teki eski garaj arsasının İETT'den İstanbulBüyükşehir Belediyesi'ne satış ve devrinde, mevzuata ve İETT'nin çıkarlarına aykırı, usulsüz işlemlerle kurumu zarara uğrattığı iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!