Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TOFAŞ`ın gözü Avrupa`da

Tofaş Doblo bantlarında Opel Combo üretecek. Şirket beş yılda toplam 250 bin adet üretimle Avrupa'nın yüzde 75'ine tekabül eden ilk dört büyük ülkenin ihracatçısı olacak.

TOFAŞ`ın gözü Avrupa`da

Fiat Doblo bantlarında üretilen ilk Opel Combo geçtiğimiz gün banttan indi. Opel/ Vauxhall markaları için toplam 250 bin adet üretilecek Opel Combo ile hedef, Avrupa'nın yüzde 75'ini oluşturan dört ülkenin ihracatçısı olmak.

Tofaş CEO'su Ali Pandır, Bursa fabrikasının kapasitesi, bu dönemde 250 binden 400 bin adede ulaştı. Tofaş, yeni ürünleri devreye sokarken, birden çok markaya da üretim yapar hale geldi. Böylelikle Fiat ile İtalya, Peugeot ve Citroen ile Fransa'dan sonra Opel ve Vauxhall ile Almanya ve İngiltere pazarlarının hakim markalarını ihraç portföyümüze katarak Avrupa'nın yüzde 75'ine tekabül eden ilk dört büyük ülkenin etkin ihracatçısı oluyoruz dedi

1.4 MİLYAR EURO YERLİ ALIM1.4 MİLYAR EURO YERLİ ALIM

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ise yerli firmalardan 1.4 milyar euronun üzerinde tedarik sağlanacağını belirterek şunları söyledi; Opel Combo hafif ticari aracımızın, bir Türkiye üretimi olarak tüm Avrupa pazarlarına sunulması, bizim Opel olarak Türkiye pazarına ve otomotiv sanayine olan güvenimizi ortaya koyuyor. Araçlarımızın Türk mühendisleri ve işçilerinin elinden çıkmasından da ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Opel Combo'nun ülkemiz topraklarında üretimine paralel sadece bu üretime ilişkin yerli tedarikçilerden gerçekleştirilecek satın alımlarımızın değerinin yaklaşık 1.4 milyar euro eşdeğerine ulaşacak olması önemlidir. Bu rakam, bugün burada gerçekleşmeye başlayan üretimin ülke ekonomimiz için orta ve uzun vadede büyük derecede bir katma değer yaratıldığının güzel bir örneği.

Keklik, yıllık 40 bin hafif ticari aracın önemli bir bölümünü Avrupa'ya ihraç edeceklerini anlatarak, Bu yüzden ilk etapta yeni yerli Combo modelimizden iç pazara yüklü tedarik etme imkanımız olmayacak dedi.

TOFAŞ'ta 5 yıllık yatırım 2 milyar doları aştı

Pandır, son 5 yılda geliştirdikleri Linea, Mini Cargo ve yeni Doblo ile birlikte Bursa fabrikasına yaptıkları kapasite, modernizasyon ve otomasyon yatırımlarının toplamda 2 milyar doları aştığını vurguladı.

Fiat ile Opel arasındaki işbirliği sayesinde yılda ortalama 40 bin, toplamda 250 bin adetlik Opel Combo üretimini gerçekleştireceklerini belirten Pandır, önümüzdeki yıldan itibaren yeni Fiat Doblo'nun üretim kapasitesinin 160 bin adete çıkacağını ve Chrysler ile yapılan çalışmalar kapsamında ABD'ye başlayacak ihracatla 2013'te kapasitenin 180 bin adedi aşacağını bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!