Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi Genel Kurulda kabul edildi

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi Genel Kurulda kabul edildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, milletvekili ve mahalli idareler genel  ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan odalar ve borsaların birlik  başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan  ve üyeleri; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile  yönetim ve denetim kurulu üyeleri, seçilemedikleri takdirde, en geç Yüksek Seçim  Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine  dönebilecek.

Bu süreçte, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve  başkanların, odalar ve borsalar birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu  başkanlarının yerine seçim yapılmayacak; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin  yerine ise yedek üyeler çağrılacak.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkanların  eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri,  yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık görevini yürütecek.

Birlik başkanı ile oda veya borsa yönetim kurulu başkanının eski  görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en yaşlı başkan  yardımcısı, bunun yokluğunda en yaşlı üye geçici olarak başkanlık görevini  yürütecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!