Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TMSF başkanları için yasa teklifi

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı'na sundukları kanun teklifi görev süreleri dolan BDDK, TMSF ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu başkan ve üyelerinin bir defa daha atanabilmesini sağlayacak.

TMSF başkanları için yasa teklifi

Şahin'nin TBMM Başkanlığı'na verdiği Bankacılık Kanunu ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifine göre, TMSF ve BDDK Başkanı ve üyelerinin görev süresi 6 yıldan 5 yıla düşürülecek.

Kurul Başkanı ve üyeler bir defalığına yeniden atanabilecek. Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber görevde bulunan kurul ile fon kurulu başkan ve üyeleri görev sürelerinin bitimine kadar görev yapacak.

Teklif ile ayrıca Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de de değişiklik yapılacak.

Teklife göre, Kurul başkanı ve kurul üyelerinin 6 yıl olan görev süresi, 5 yıla indirilecek ve bunlardan 2 yıl veya daha az süreyle görev yapanlar bir defalığına tekrar atanabileceği hükmü de kaldırılacak. Halen bu görevi yürütenler ise bundan etkilenmeyecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!