Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tırnak yeme alışkanlığıyla nasıl baş edilir?

Tırnak yemek gibi sıkıntı verici ve imajınızı zedeleyen bu alışkanlıktan kurtulun.

Tırnak yeme alışkanlığıyla nasıl baş edilir?

Kararlılık

İlk adım kararlılıktır. Bu alışkanlıktan kurtulmaya istekli olun ve bunun için adım atmaya karar verin. Pazartesi diyete başlayacak olmak gibi geçiştirici bir durum yaratmayın. Sizi durduran hiçbir şey yok. Kendinize bir söz verin ve ilk adımı atın.

Farkına varın
Ne zamanlarda daha çok tırnak yediğinizi anlamaya çalışın. Endişeli, üzgün, gergin, bıkkın veya yorgunken mi? Bunu bir refleks haline mi getirmişsiniz? Düşünme ve konsantrasyon için mi? Fark ettiğinizde durdurmak için bilinçlenmiş olacaksınız.

Manikür yaptırın
Kenarları kötü görünen tırnakları yemek daha kolaydır. Bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız, önce gidip profesyonel bir manikür yaptırın ve onların güzel görünmesini sağlayın.

Acı cila
Tırnaklarınızı manikürden sonra kısa bile olsa güzelce ojeleyin ve üstüne tırnak yiyenler için geliştirilmiş acı cilalardan sürdürün. Böylece dalgınlıkla elinizi ağzınıza götürseniz bile o acı tat size bir uyarıcı görevi üstlenecektir.

Meşgul olun
Gergin ve endişeli olduğunuz zamanlarda aklınıza tırnaklarınızı yiyebileceğiniz geldin ve bir bozuk para, lastik toka gibi elinizde oynayabileceğiniz şeyleri yanınızda bulundurun. Lastik bir top da oldukça işlevseldir. Törpü de tırnaklarınızla oyalanmanızı sağlar ancak yemekten uzak tutar.

Kremleyin
Ellerinize sık sık krem sürün. Hem yumuşacık ellere sahip olursunuz, hem eliniz ağzınıza gittiğinde kremin tadı size yememeniz gerektiğini hatırlatır.

Takma tırnak
Takma tırnak kullanın. Böylece tırnakları yiyemezsiniz ve zaman içinde bu el hareketinden vazgeçmenizi sağlar. Üstelik tırnaklarınızı yiyemeyeceğiniz için, altta onların uzamasına fırsat vermiş olursunuz.

Aklınızda olsun
Tırnaklarınızı düzenli olarak manikürlü tutun. Bu dönemde güzel görünen tırnaklar önemli bir motivasyondur. Her zaman bakımlı görünen tırnaklarla dolaşırsanız, onları kemirerek kirletmekte zorlanırsınız. Sizin bildiğiniz yöntemler varsa, lütfen bizimle aşağıdaki yorum bölümünden fikirlerinizi paylaşın.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!