Times: Erdoğan'a destek ilk kez azalıyor

İngiliz Times gazetesi, 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine ilişkin yayımladığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kariyerinde ilk kez popülaritesinin azaldığını yazdı.

Times: Erdoğan'a destek ilk kez azalıyor

24 Haziran seçimlerinin değerlendirildiği ve Türkiye'de yeni siyasi sistemin uygulamaya konulacağının hatırlatılan haberde, "(Yeni sistem) cumhurbaşkanına devasa bir güç veriyor, başbakanlık görevini kaldırıyor ve meclisin etkisini azaltıyor" ifadesi kullanıldı.

BBC Türkçe'nin aktardığı haberde, muhalefetin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini demokrasi için bir ölüm fermanı olarak yorumladığı, bütün muhalif partilerin yönetime gelmeleri halinde parlamenter sisteme dönüş vaadi verdikleri kaydedildi.

'ERDOĞAN'I DESTEKLEYENLER ŞİMDİ TEREDDÜT EDİYOR'

Times gazetesine göre bir seçim anketi, Erdoğan'ın sert bir rekabetle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Erdoğan'ın Kasım 2015'te yüzde 50.1 olan destek oranı, yüzde 48.3'e düşmüş durumda. Metropoll ile birlikte anketi yürüten düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi'nden (CAP) Max Hoffman, "Onu (Erdoğan'ı) pragmatik nedenlerle desteklemiş olanlar şimdi tereddüt ediyor" diyor ve ekliyor:

"Az dindar, merkez-sağ Türkler arasındaki popülaritesi ekonomiyi herkesten daha iyi idare edeceği inancında yatıyordu, ancak şimdi bu sarsılıyor."

'SURİYELİ MÜLTECİLERE İLİŞKİN YAYGIN BİR ÖFKE VAR'

Hoffman şöyle devam ediyor:

"Anketimiz Suriyeli mülteciler ile ülkenin eğitim sistemine ilişkin yaygın bir öfke olduğunu da gösteriyor. 'Erdoğan yorgunluğu' var gibi. 15 yıllık iktidar ve sürekli onu gösteren medya sonucu, pek çok Türk ondan yorulmuş durumdalar."

Haberde, ekonominin Erdoğan için en önemli itici güç olduğu kaydediliyor. Türk Lirası'nın ABD doları karşısında yıl başından beri 5'te 1 oranında değer yitirdiği, bunun da faiz artışını beraberinde getirdiği belirtiliyor.

'EKONOMİNİN İYİ İDARE EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 40.7'

Ankete göre, ekonominin iyi idare edildiğini düşünenlerin oranı yüzde 40.7 oranında.

Haberde Erdoğan'ın ise Türk Lirası'ndaki değer kaybı için 'dış kaynaklı faiz lobisini' suçladığı hatırlatılıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!