Tillerson'dan terör örgütüne tebrik!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rakka'nın terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınmasına ilişkin terör örgütü PKK/PYD'yi tebrik etti. Türkiye Rakka'da Öcalan posterleri açılmasını ve önünde uluslararası basına poz verilmesini sert bir şekilde kınamış, konuyla ilgili ABD sözcüsü açıklama yapmaktan kaçınmış, son olarak da ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) posterlerin açılmasını kınamıştı.

Tillerson'dan terör örgütüne tebrik!

Tillerson, yayımladığı mesajda, kentin DEAŞ'tan kurtarılması sebebiyle  Suriye halkını, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ismini kullanan terör örgütü  PKK/PYD mensuplarını ve aynı kapsamda Suriye Arap Koalisyonunu tebrik ettiğini  belirtti.

Mesajda, "İşimiz henüz bitmedi ancak Rakka'nın kurtarılması DEAŞ'la  mücadelede kritik bir dönemeçtir ve bu teröristleri mağlup etmek için Suriye  içindeki ve uluslararası çabaların başarısının altını çizmektedir." ifadesini  kullanan Tillerson, Rakka'da yeni dönemde sivil bir konseyin kurulacağını ve  şehrin bu konsey eliyle yönetileceğini kaydetti.

DEAŞ terör örgütünün başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmadan  sonra yapılan 4 aylık bir operasyonla SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD  tarafından ABD'nin yardımıyla salı günü geri alınmıştı. Terör örgütü PKK'nın  Suriye uzantısı YPG mensupları, Rakka meydanında PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın  posterini asmış, meydandaki törende konuşma yapan bir YPG militanı ise Rakka'nın  alınmasını Öcalan'a adamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rakka'da terörist  elebaşı Öcalan posterlerinin açılmasını kınadığını bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün "İşte buyurun, Rakka'da  terörist başının posterini orada bir yere asmışlar. Şimdi bunu Amerika nasıl izah  edecek? Haydi buyurun. Lafa geldiği zaman 'PKK terör örgütüdür' diyorsun."  açıklamasını yapmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!