Ticari taksi şoförlerinin sigortalılığı nasıl olur?

Sigortalı olmanın pek çok avantajı var. Çalışanlar için hem sağlık hizmetlerine erişim kolaylığı hem de emeklilik konusunda fayda sağlayan sigortalılık konusunda bazı iş kollarının durumu merak ediliyor. Kimi durumlarda çalışanlar, kendileri prim ödeyerek sigortalı olmak imkanına kavuşabiliyor. Peki ticari taksi veya dolmuş şoförlerinin sigortalılığı nasıl olur?

Ticari taksi şoförlerinin sigortalılığı nasıl olur?

Ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanların sigortalılık durumu ile ilgili için yasada ayrı bir madde bulunuyor. Sigortalı olarak çalışmak ve sigortalılığın getirilerinden yararlanmak isteyen şoförler için sigortalılık şartları, diğer çalışanlara göre farklılık gösteriyor. ticari taksi ve dolmuş şoförleri, nasıl sigortalı olabiliriz sorusuna cevap arıyor. İşte ticari taksi şoförlerinin sigortalılığı konusundaki şartlar, müracaat şekli ve tüm diğer detaylar...

TİCARİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ NASIL SİGORTALI OLUR?

6111 sayılı Kanunun 51 inci maddesiyle Kanuna eklenen ek 6 ıncı madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlanmıştır. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılacaktır.

TİCARİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ SİGORTALILIK ŞARTLARI?

-Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,

-İsteğe bağlı sigortalı olmama,

-Banka sandıklarına tabi çalışmama,

-Gelir veya aylık almama,

-18 yaşını doldurmuş olma şartlarını taşımaları gerekmektedir.

TİCARİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ SİGORTALILIK MÜRACAATI NASIL YAPILIR?

Bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenler, SGK internet sitesinde örneği yer alan "Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi"ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatiflerince onaylatarak, araç sahibiyle şoför arasında imzalanan kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte şoförlük mesleğini yaptıkları sosyal güvenlik il müdürlükleri/merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Toplu taşıma aracı sahibinin beyanı ve bağlı olduğu odanın onayının bulunmadığı işe giriş bildirgeleri işleme alınmayacaktır. Ay içerisinde birden fazla toplu taşıma aracı sahibinin yanında çalışılması veya yeni bir toplu taşıma aracı sahibiyle çalışmaya başlanılması halinde, her bir araç sahibiyle yapılan kısmi süreli iş sözleşmelerinin de SGK'ya verilmesi gerekmektedir.

SİGORTALILIĞIN SAĞLADIĞI HAKLAR NELER?

Bu sigortalılara, 5510 sayılı Kanuna göre gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine malullük ve yaşlılık aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak, kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlıksigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanacaklardır.

PRİM İŞLEMLERİ NASIL?

2018 yılı için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 25 katı üzerinden hesaplanmaktadır. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecektir. Buna göre 2018 yılı için, asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir Ek-6 sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı: 2.029,50 TL × %32,5 × 25 ÷ 30= 549,66 TL'dir. Bu kapsamdaki sigortalıların %3 oranındaki işsizlik primini de ödeyerek işsizlik sigortasına tabi olmayı talep etmeleri halinde ödemeleri gereken aylık prim tutarı 2.029,50 TL × %35,5 × 25 ÷ 30= 600,39 TL olmaktadır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!