Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TFF'nin yol haritası belli oldu

Ağır para cezası ve puan silme

TFF'nin yol haritası belli oldu

Teşebbüs ve sahaya yansımamış şike durumlarında 'küme düşürmeme' fikri üzerinde birleşen üyeler, bunun yerine ağır para ve hak mahrumiyeti cezaları ile puan silme formülünü masaya yatırdı. Kararın bu akşam açıklanması bekleniyor.

ETİK Kurulu raporunun tamamlanmasının ardından Antalya'da toplanan TFF, dün 58. madde değişikliği ile ilgili çalıştı. 09.30'daki toplantıda 15 üye raporları maç maç değerlendirerek bir sonuca ulaşmaya çalıştı. İlk konu Etik Kurulu raporunun Disiplin Kurulu'na sevk edilip edilmemesi konusu oldu. Bu aşamada Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da kısa bir süre önce toplanan UEFA Genel Kurulu sırasında yaptığı "Şahıslarla kulüpleri ayırmalı" mesajı da göz önüne alınarak 58. maddede nasıl bir değişiklik olacağı konusu ana madde olarak ortaya konuldu.

PEKİ HANGİ SEZON?

GÜN boyu yapılan görüşmelerde teşebbüs ve sahaya yansımamış şike durumlarında 'küme düşürülme' cezasının verilmemesi, ağır para ve hak mahrumiyeti cezalarıyla konunun kapatılması görüşü ağırlık kazanırken, bununla birlikte puan silmenin olup olmayacağı, olursa bu sezon mu gelecek sezon mu uygulanacağı konusunda bir mutabakata varılamadı.

TFF yönetiminin bugün de görüşmelere devam edeceği ve akşam saatlerinde bir basın toplantısıyla kararları açıklayacağı öğrenildi. Otele bir tek gazeteciyi bile sokmayan TFF'de bir yönetici VATAN'a, "Vatikan'da Papa seçimi gibi kapanacağız ve çözüme ulaşmadan çıkmayacağız. Etik Kurul raporunu tartıştığımız gibi şike ile teşvik teşeşbüsünü bile aynı tutan 58. maddenin revize edilmesini de görüşeceğiz. Türk futbolunun geleceği adına en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum" dedi..

10 AVUKATLA ÇALIŞIYORLAR

Etik kurulu raporunu değerlendirip şike sürecini sonlandıracak toplantıyı yapan TFF ,10 avukatla çalışıyor. Tarihi toplantıda 58. maddenin değiştirilmesi konusunda avukatlar görüşlerini, yazılı ve sözlü olarak sundular ve cezalandırma konusunda da Avrupa'daki uygulamalardan örnekler verdiler.

480 sayfa 7.5 saatte incelendi

-TFF yönetimi dün gerçekten çok zor bir gün geçirdi. Etik Kurulu'nun uzun uğraşlarla hazırladığı 480 sayfalık raporu didik didik eden yetkililer, sabah 09.30'da kağıtların içine girdi ve bu incelemeler saat 17.00'ye kadar sürdü. Yaklaşık 7.5 saat raporları inceleyen TFF daha sonra izlenecek yol haritası için tartışmaya başladı.

Telefonları bile bıraktılar

-TFF yönetimi, Türk futbolunun geleceğini yakından ilgilendirecek kararları alabilmek adına büyük bir konsantrasyon içinde işini yapmaya çalıştı. Öyle ki başkan Yıldırım Demirören'in direktifi sonrası hiçbir üye, cep telefonuyla toplantı salonuna giremedi. Tüm üyeler girişteki lobiye telefonlarını emanet ederken, telefonlarına ancak toplantı sonrasında ulaşabildiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!