Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tezgahta fiyatlar düşmeye başladı

İzmit Balık Pazarı'nda tezgahlar Marmara Denizi'nde avlanan balıklarla doldu. Pazarın en çok satan balığı kilo fiyatı 20 liraya kadar düşen hamsi oldu.

Tezgahta fiyatlar düşmeye başladı

Denizlerde yaşanan balık çeşitliliği, İzmit Balık Pazarı'ndaki tezgahlara yansıdı. Balık pazarında hareketlilik yaşandığı görülürken, en büyük ilgi gören balık kilo fiyatı 20 liraya kadar düşen hamsi oldu.

Önceki günlerde bazı yerlerde kilo fiyatı 40 liraya kadar çıkan hamsinin şu anda 20 liraya kadar indiğini belirten balıkçı esnafı, önümüzdeki günlerde fiyatların biraz daha ineceğini tahmin etiklerini söyledi.

Geçen ay tanesi 10 liraya satılan palamutun denizlerde azalmasından dolayı fiyatının arttığını ifade eden balıkçılar, şu anda palamutun tanesinin 30 liradan alıcı bulduğunu belirtti.

Tezgahlarda yaşanan balık çeşitliliğinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen balıkçı Kemal Bineklioğlu, "Denizlerde bu sene bolluk olduğu için tezgahlarımızda şu an her çeşit balık var. Şu anda 30'dan fazla çeşit satıyoruz" dedi.

Fiyatların da düşmeye başladığını söyleyen Bineklioğlu şöyle devam etti:

"5 gün önce hamsiyi 40 lira ile 50 lira arasında satıyorduk şu anda 20 lira ile 25 lira arasında satıyoruz. Çinekop 70 liraydı şu anda 50 liraya kadar düştü. Palamutun fiyatı biraz yükseldi ama her geçen gün balık bollaştıkça fiyatlar biraz daha aşağı düşecek. Palamut arttığı zaman hamsi sayısı düşer çünkü palamutun yemi hamsidir. Şu anda buraya daha Karadeniz hamsisi gelmedi. İstanbul Boğazı'ndan gelen hamsileri satıyoruz. Şu anda hamsi vatandaşların bir numaralı tercihi. Hamsinin yanında istavrit, mezgit, çinekop ve tekir halkın alabileceği fiyatlara düştü. İlerleyen süreçlerde de balık fiyatları bu şekilde düşük fiyatlarla gider. Yeni yılın ilk günlerinde ise fiyatların artmasını bekliyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!