Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Teşvik Paketi'nde 6 ay sürprizi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni Teşvik Paketi'nin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2012 olmasıyla ilgili eleştirilere dair, "Haziran'ın 15'i ya da Temmuz'un 1'i (2011) kararnameye eklenebilir" dedi.

Teşvik Paketi'nde 6 ay sürprizi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Teşvik Paketi'nin başlangıç tarihiyle ilgili düzenleme yapılabileceğini belirterek, "Haziran'ın 15'i ya da Temmuz'un 1'i (2011) kararnameye eklenebilir" dedi.

Bakan Ergün, KOBİ'lere yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü (TPE) konferans salonunda düzenlenen "Hezarfen Medikal Ankara Projesi" tanıtım töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni Teşvik Paketinin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2012 olmasıyla ilgili eleştirilere dair soruya Ergün, şu yanıtı verdi:

"Daha kararname yayımlanmadı. Sadece tanıtım yapıldı. Kararnamede gerekli revizyonlar yapılır. Biz seçimden sonra teşvik paketinin revize edileceğini, yatırımcılardan yatırımlarını durdurmamalarını istemiştik. Haziran'ın 15'i ya da Temmuz'un 1'i (2011) kararnameye eklenebilir. Bu tarih, kararnameye eklendiğinde bu konuyla ilgili tartışma sona erecektir. Bu büyük bir problem değil."

İşadamı İshak Alaton'un yerli otomobille ilgili "yerli otomobil rüya, çöpe atın gitsin" şeklinde açıklamalarının hatırlatılması üzerine Ergün, "Biz otomobil üretiyoruz ama kendi markamızı yaratmış değiliz. Bizim isteğimiz kendi markamızı yaratmak. Bunun için 'şu ülke ya da markayla rekabet edemeyiz' dememeliyiz. Bugün Nokia'nın geçileceğini kim tahmin edebilirdi ama geçildi. Kimin kimi ne zaman geçeceği belli olmaz" diye konuştu.

TEŞVİK YAN SANAYİYİ DE KAPSIYOR

Yeni Teşvik Paketi'nde, otomotiv sektörüne ait detay bilgiler kapsamında  neler olduğunun sorulması üzerine Bakan Ergün, otomotiv sektöründe üretilen  araçların tek bir parçadan oluşmadığını, teşvikin otomotiv üretimi kadar yan  sanayisini de kapsadığını ifade etti. Ergün, "Teşviklerden otomotivin yan  sanayisi de yararlanmakta. Dolayısıyla otomotiv sektörü stratejik sektör olarak  teşviklerden yararlandığı gibi bu sektörün altında yer alan motor ya da diğer  aktarma organlarının yer aldığı bölümler de var. Bu bölümler, otomotiv sektörünün  yan sanayisi olarak stratejik olarak teşviklerden yararlanmakta" dedi.

Otomotiv sektöründe üretim kadar Ar-Ge ve tasarım boyutunun da önemli  olduğuna dikkati çeken Bakan Ergün, şöyle konuştu:

"Mesela bir yerli otomobilin Ar-Ge ve tasarım boyutu da münhasıran  desteklerden yararlamakta. Bir veya iki yıl bir otomobilin tasarımıyla uğraşan  birinin yaptığı harcamaların yüzde 60'ını biz doğrudan doğruya nakit olarak  karşılıyoruz. Dolayısıyla bunlar otomotiv sektörünün Ar-Ge ve tasarım aşamasında  aldığı ilave destekler. Yatırım teşvikleri dışında otomotiv sektörünün çok önemli  bir unsuru olan Ar-Ge ve tasarım safhası ayrıca desteklenmekte."

Bakan Ergün, hükümet olarak kendilerinde ve toplumun büyük kesiminde  yerli otomobilin üretilmesi için büyük istek olduğunu belirterek, "Bizim onla  bunla rekabet etmek gibi bir derdimiz yok. Önemli olan bu alanda yeterliliğimizi  ortaya koymak" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!