Teskere günü öldürüldü

Batmanlı asker 18 yıl önce vatani görevini yaparken, teskeresine 4 gün kala Suriye topraklarında ölü olarak bulunmuştu.

Teskere günü öldürüldü

18 yıl önce askerde teskere günü firar ettiği iddiasıyla öldürüldüğü ileri sürülen Er Nihat Özcan'ın ailesi davanın zaman aşımına uğramadan sonuçlanmasını istedi.

 

Hatay Hassa Gökhan Sınır Karakolu'nda vatani görevini yapan Batmanlı piyade er Nihat Özcan'ın, teskere günü firar ettiği iddia edilerek Suriye topraklarında sırtından vurulmuş olarak bulunmasına tepki gösteren acılı aile bu olayın aydınlatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı ve Adalet Bakanlığına seslendi.

İddiaya göre, Terhisine 4 gün kala hasta bir asker arkadaşı için karakol komutanı ile tartışan Batmanlı er Nihat Özcan, terhis olduğu gün Suriye topraklarına ölü bulunmuştu.

Nihat Özcan'ın ailesi ise, tartıştığı komutanı tarafından öldürüldüğü, karakoldan 3 kilometre uzaklıkta bulunan Suriye topraklarına atıldığını iddia ederek bu olayın aydınlanması için yetkililerden yardım beklediklerini söylediler.

18 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ

Batman'ın Beşiri ilçesinde ikamet eden Nihat Özcan'ın ailesi 18 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini belirten Er Nihat Özcan'ın kardeşi Şeyhmus Özcan, ağabeyinin katil ya da katillerinin bulunup cezalandırmasını istedi.

Davanın zaman aşımına uğrayabileceğini iddia eden Şeyhmus Özcan, davanın iddialara göre 20 yılı bulmasıyla zaman aşımına uğrayacağını ve dosyanın kapatılacağını öne sürdü.

'ZAMAN AŞIMINA UĞRANMADAN DAVA SONUÇLANMALI'

Başbakan ve Cumhurbaşkanına seslenen Şeyhmus Özcan şunları kaydetti: "18 yıldan beri davanın takipçisiyiz, ancak son olarak Milli Savunma Bakanlığından bize gelen evrak bizi tedirgin etti. Evrakta dava zaman aşımı süresince soruşturmanın devamına karar verilmiştir.

Denmesi bizi derinden üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır. Çünkü davanın zaman aşımına uğramasına az bir zaman kaldı ve bu zaman zarfında davanın sonuçlanacağına inanamıyoruz.

Ancak mahkemeye sunduğumuz tüm belge ve bilgileri vermemize rağmen halen bir sonuç alamadık ve hiçbir şekilde davayla ilgili bilgilendirilmedik."

SAHTE İMZALAR ATILMIŞ

Ellerindeki belgelerin üzerin bir kaçında Babasının ve tanıkların yerine sahte imzalar atıldığını ileri süren Özcan, "İfade tutanaklarının birbirini tutmaması ayrıca belgedeki sonuç karar olarak Nihat Özcan'ın anne ve babasının kaldığı köyünün yakıldığından dolayı bir anlık bunalıma girdiği ve bu sebepten dolayı firar ettiği deniliyor. Doğma büyüme merkezde ikamet etmişiz hiçbir zaman köyde yaşamamışız. Köyümüzde yok ve evimizde kesinlikle yakılmamıştır. Belgeler masa başında bir senaryo gibi hazırlanmış, Ağabeyim Nihat Özcan şehit bile saymamışlar." dedi.

'ASKERDE PARA ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞ'

Ağabeyinin askerde üstün başarılarından ötürü para ödülüne layık görüldüğünü dile getiren Özcan konuşmasının devamında şunları dedi: "Tuğgeneral Erdal Ceylanoğlu tarafından 2 bin 500 TL para ödülüne layık görülmüş ve aldığı para ödülünü asker arkadaşlarına dağıtmıştır.

Böyle bir asker teskere günü neden firar etsin? Bir deneyi başarmak için bin deney yapmak lazım derler bir kişi değil bin kişiye sorsunlar bin kişiden biri teskere günü firar ederse benim ağabeyimde ikincisidir deriz olayın peşini de bırakırız. Yetkililerin bu olayı aydınlatılmasını ve ağabeyimin gerçek anlamda şehitliğini verilmesini istiyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!