Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Teşhis tamam

Kızılay'daki patlamayı gerçekleştiren kişi, aracı teslim alan otopark görevlisi tarafından güvenlik kameralarındaki görüntülerden teşhis edildi.

Teşhis tamam

Şüpheli 28-30 yaşlarında ve 1.70-1.75 boylarında bir erkek. Ankara polisi, teşhisle birlikte kent genelindeki tüm MOBESE görüntülerini, aracın satıldığı 13 Eylül gününden itibaren incelemeye başladı.

Ankara'yı kana bulayan bombalı saldırının failin eşkali saptandı. Güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerde kişiyi, aracı Kumrular Caddesi'nde teslim alan otopark görevlisi de teşhis etti. Görgü tanıklarının ifadelerinin de katkılarıyla bombalı aracı getiren kişinin 28-30 yaşlarında 1.70-1.75 boylarında bir erkek olduğu belirlendi. Terör ekiplerinin, bazı semtlerde 20-25 yaşlarında ve kep takan bir kişinin fotoğrafını kapı kapı dolaşarak gösterdiği bildirildi. Ankara polisi, teşhisle birlikte kent genelindeki tüm MOBESE görüntülerini, aracın satıldığı 13 Eylül gününden itibaren incelemeye başladı. Bu yolla şüpheli kişinin yedi gün boyunca araçla izlediği güzergah tespit edilmeye ve varsa bağlantıda olduğu kişilere ulaşmaya çalışılacak.

Pastanede kahvaltı ihbarı

Polise gelen bir başka ihbar ise aracın, Çiğdem Mahallesi'ndeki Atrium Çarşısı'nda patlamadan önce üç gün boyunca beklediği yönünde oldu. Bu ihbarı da değerlendiren polis, çarşı içindeki pastanede kahvaltı yapan bir kişinin görüntüleri üzerinde inceleme başlattı. Bu ihbar doğrultusunda soruşturmayı sürdüren polis, benzer ikinci bir aracın olma ihtimaline karşılık, Atrium'un yakınındaki Ahmet Barındırır İlköğretim Okulu'nda önlem aldı. Köpeklerle okul çevresinde arama yapıldığı sırada, öğrencilerin okuldan çıkışına izin verilmedi, yemek ihtiyaçlarını okul kantininden gidermeleri sağlandı.

15 kilo çelik bilye ve çivi

Kriminal ekiplerinin incelemeleri ile bombanın içeriği de ortaya çıkmaya başladı. Bombanın piknik tüpünün içine yerleştirilen A-4 patlayıcı ile yapıldığı ve etkisini artırmak için de 15 kilo civarında çelik bilye ve çivi ile güçlendirildiği öğrenildi. Bombanın zaman ayarlı olduğu da tespit edildi. 

Mayıstan beri internetteymiş

Ankara'da 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırıda kullanılan Renault marka aracın satışı için sahibinin 23 Mayıs'ta internete ilan verdiği ortaya çıktı. İlanda, aracın her yönden çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor. 5 ay boyunca ilanı internette yayınlanan araç, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in verdiği bilgiye göre 13 Eylül'de satıldı. Polis de bu tarihten itibaren MOBESE kayıtlarını inceliyor.  PKK saldırıyı üstlenmedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!