Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Ters Lale'ye bakanlık koruması

Batman'da görülen ters lale bakanlık tarafından koruma altına alındı.

'Ters Lale'ye bakanlık koruması


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Dünyanın nadide çiçeklerinden ters laleyi koruma altına alıyoruz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Batman ili Sason ilçesi dağlarında yetişen Ters Lalenin kaçak yollarla Avrupa ülkelerinde satıldığı, kozmetik veya ilaç sanayinde kullanıldığı yönündeki ihbar üzerine biyokaçakçılara karşı mücadele başlattıklarını bildirdi.
Prof. Dr. Eroğlu, dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan Ters Lalenin (Fritillaria Imperiaris) korunması ve biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için tedbirler alındığını açıkladı.

LALELERİN NAKLİ YASAK

Kolluk kuvvetleri ve yöre halkının bu konudaki farkındalığının artırılması için eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Bakan Eroğlu, endemik (bölgeye özgü) bir tür olduğundan koruma altında olan Ters Lalenin toplanmasının, bir yerden başka bir yere naklinin yasak olduğunu kaydetti.

TERS LALEYİ KOPARTAN YANDI

Aykırı davranışta bulunanlar hakkında uygulanan idari yaptırımların 32 bin TL'den başladığını kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, vatandaşlardan laleye herhangi bir müdahalede bulunmamalarını istedi.

EN FAZLA GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKE TÜRKİYE

Göz kamaştırıcı renkleri, kadife hassaslığındaki çiçeği ve estetik görünümlü tersliğiyle adeta bir doğa harikası olan Ters Lalenin dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Ters Lalenin gen merkezi Batman olduğu halde kaçak yollarla Avrupa ülkelerinde satılmaya çalışılmaktadır. Dünyada bir benzeri daha bulunmayan ve Batman'da doğal olarak yetişen Ters Laleler özellikle 1.400 - 2.500 rakımında ve belirli yerlerde görülmektedir. 167 türü bulunan Ters Lale çeşidinin en fazla görüldüğü ülke Türkiye olarak bilinmektedir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!