"Terörün finansmanı" tasarısında 3 madde kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, görüşülen Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı'nın 3 maddesi daha kabul edildi.

 ''Terörün finansmanı'' tasarısında 3 madde kabul edildi

Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında yasa tasarısının 3 maddesi Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Görüşmeler sırasında en çok tartışma, mal varlığının dondurulmasına yönelik düzenleme üzerinde yaşandı.

Meclis Adalet Komisyonu'nundaki görüşmelerde muhalefet, mal varlığının dondurulmasına ilişkin düzenlemeye, "iktidar istemediği muhaliflerin üzerinde cezai ve ekonomik baskı uygulayacak" endişesiyle karşı çıktı.

Ancak düzenlemenin ilk üç maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

22 Şubat'a kadar tasarı yasalaşmazsa, Türkiye'nin OECD'ye bağlı çalışan mali eylem görev gücündeki üyeliği tamamen askıya alınacak ve kara listeye girme söz konusu olacak.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin bir soru üzerine, böyle bir durumda Türkiye'nin ticari potansiyeli ve ekonomisinin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Tasarının görüşmelerine cuma günü devam edilecek.

OECD'ye bağlı kurulan ve 36 üye ülkeli FATF'nin (Mali Eylem Görev Gücü) Ekim 2012'deki toplantısında, Türkiye terörün finansmanın önlenmesine ilişkin düzenlemeyi yasalaştırmadığı için eleştirilirken, 22 Şubat 2013'e kadar tasarının yasalaşmaması halinde FATF üyeliğinin askıya alınması karara bağlanmıştı.

22 Şubat'a kadar yasalaşmaması durumunda Türkiye, FATF üyeliğinden çıkarılacaktı. Bugün kabul edilen ilk üç maddenin Meclis tarafında da onaylanması beklenecek.

Türkiye, üyeliği askıya alınırsa İran ve Kuzey Kore'nin de olduğu kara listeye girecek. Ancak Türkiye şu anda Endonezya, Pakistan, Yemen, Gana ve Nijerya gibi ülkelerin bulunduğu gri listede yer alıyor. FATF kararlarının yasal yaptırım gücü bulunmuyor ancak kararlar uluslararası piyasalarda ülkelerin durumuna yönelik dikkat çekici bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!