Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Terörle mücadelede yeni uygulama!

TSK, PKK'nın çekilme sürecinde kritik bir karara imza attı

Terörle mücadelede yeni uygulama!

Diyarbakır, Batman, Mardin, Bitlis, Tunceli, Bingöl, Şanlıurfa, Muş ve Elazığ'daki terörle mücadele sorumluluğu Kara Kuvvetleri'nden İçişleri'ne bağlı Jandarma'ya geçti

TSK, PKK'nın çekilme sürecinde kritik bir karara imza attı. 8 Mayıs'ta çekilme sürecini başlatan PKK nedeniyle TSK'nın, her yıl gerçekleştirdiği bahar-yaz tertiplenmesinde konsept değişikliğine gittiği ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda olan Diyarbakır, Batman, Mardin, Bitlis, Tunceli, Bingöl, Şanlıurfa, Muş ve Elazığ bölgelerinin teröristle mücadele sorumluluğu İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı'nca devralındı.

Bu yıl bahar-yaz döneminde takviye birlik ihtiyacını azaltmak maksadıyla, bir kısım birlikler daimi konuşlu hale getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca Irak hududunun Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluğunda olan bölümünün sorumluluğu devralınırken, İçişleri Bakanlığı/Jandarma Genel Komutanlığı'nca hudut hattından çekilen birliklerden istifade edilerek, bölgede iki Jandarma Komando Alayı ve bir Jandarma Komando Taburu teşkil edildi. Ayrıca, bölgedeki birliklerin takviyesi maksadıyla, teröristle mücadele konsepti gereği bazı Özel Kuvvetler Taburları teröristle mücadele harekat bölgesinde görevlendirildi. Diğer özel kuvvetler taburları ile bölge dışındaki PKK'nın korkulu rüyası olan Bolu ve Kayseri'deki komando tugayları ise operasyon bölgesine gönderilmedi. Bu tugaylar, intikale hazır halde ihtiyaç halinde bölgede görevlendirilmek üzere asli garnizonlarında eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Bolu ve Kayseri komando tugayları diğer komando tugayları gibi tamamen profesyonel askerlerden oluşuyor. Geçmiş yıllarda, Bolu ve Kayseri'deki komandoların yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı piyadeler de bölgeye gönderiliyordu.

"Teknolojik gelişmeler..."

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün yazılı soru önergesi üzerine TSK'nın bahar-yaz tertiplenmesindeki konsept değişikliğinin gerekçesini şöyle açıkladı:

"Teröristle mücadele harekatı kapsamında, halen bölgede konuşlu olan ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde valilerin kuvvet talep edebileceği birlikler, bahar-yaz dönemlerinde; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teröristle mücadele konsepti, teknolojik gelişmeler doğrultusunda kazanılan yeni yetenekler, kuvvet yapısında yapılan değişiklikler ve TSK'nın diğer görev/sorumlulukları dikkate alınarak takviye edilmektedir. 2013 yılı bahar-yaz tertiplenmesi de bu değerlendirmeler ışığında yapılmıştır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!