Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Terörle mücadelede yeni dönem başladı

Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerde terörle mücadele TSK'dan alınarak İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan jandarmaya havale edildi

Terörle mücadelede yeni dönem başladı

Diyarbakır, Mardin ve Tunceli'nin de aralarında bulunduğu 9 ilde terörle mücadele jandarmaya devredildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 9 ilde terörle mücadele sorumluluğunun Jandarma Genel Komutanlığı'na devredildiğini açıkladı.

Daha önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) sorumluluğunda bulunan Diyarbakır, Batman,Mardin, Bitlis, Tunceli, Bingöl, Şanlıurfa, Muş ve Elazığ bölgelerinde terörle mücadele faaliyetlerini artık İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) sürdürecek.

Bugün'de yer alan habere göre 2013 bahar-yaz tertiplenmesi kapsamında bazı birlikler de daimi hale getirildi. Irak sınırında JGK sorumluluğunda olan bölüm KKK'ya devredildi. Çekilen jandarma birlikleriyle bölgede iki jandarma komando alayı ve bir jandarma komando taburu teşkil edildi. Bölgedeki birliklerin takviyesi maksadıyla terörle mücadele konsepti gereği bazı Özel Kuvvetler Taburları harekat bölgesinde görevlendirildi. Diğer Özel Kuvvetler taburları ile bölge dışındaki komando tugaylarının ise intikale hazır halde ihtiyaç halinde bölgede görevlendirilmek üzere asli garnizonlarında eğitim faaliyetlerini sürdürecekleri belirtildi.

ÇIKIŞLAR YENİ TAKİBE ALINACAK
Güvenlik uzmanı emekli Albay Mesut Ülker: Ortaya çıkan fiili bir durum söz konusudur. Kara Kuvvetleri zaten terörle mücadelede merkezde değil. Kara Kuvvetleri'nin görev alanıyla alakalı, o bölgeyle ilgili silah sistemleri ve potansiyeli ile alakalı bir değerlendirme yapılmıştır ve jandarmanın öne çıkacağı kararı verilmiştir. Daha fazla verim alınmasına yönelik sağlıklı bir karardır. Çekilmenin filli olarak gerçekleşmediği bir durum var. Fiili durumun daha yakın kontrole alınması lazım. Bu açıdan jandarmanın merkezde daha aktif olması isteniyor. Mücadeleden ziyade çözüm sürecine katkı olarak değerlendirilebilir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!