Terörden temizlenen bölgeler umut oldu!

Şırnak'ta Cudi dağı eteklerindeki yabani menengiç ağaçlarına aşılanan Siirt fıstığı, çiftçiye umut oldu.

Terörden temizlenen bölgeler umut oldu!

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik kararlı mücadelesi  sürerken, güvenliğin tesis edildiği bölgelerde Tarım ve Orman Bakanlığı  öncülüğünde, Orman İşletme İl Müdürlüğünce "Silvikültürel Rehabilitasyon  Faaliyetleri" yürütülüyor.

Bu kapsamda güvenliğin tesis edildiği bölgelerde yapılan incelemede  yaklaşık 600 bin menengiç belirlendi. Sulama imkanı bulunmayan yamaçlarda  yetişen, genellikle yakacak olarak kullanılan yabani menengiç ağaçlarının yöre  çiftçisine gelir getirmesi için ağaçlara Siirt fıstığı aşılanmasına başlandı.

Aşılama çalışmasının yürütüldüğü yerler arasında Cudi Dağı  eteklerindeki 50 haneli Dağkonak köyü de bulunuyor.

Dağkonak köyünde yaklaşık 6 bin menengiç ağacına ekiplerce ve  Siirt'ten gelen fıstık üreticileri tarafından aşılama yapılıyor.

"Köyümüzün kaderi değişecek"

Köy sakinlerinden Murat Artuç, yaptığı açıklamada, Orman  İşletme İl Müdürlüğünce köylerinde bulunan menengiç ağaçlarında budama  yapıldığını söyledi.

"Köyümüzde binlerce bu ağaç türünden bulunmakta. Ustalara bakarak bu  işi öğrendik. Bu ağaçları aşılayarak hem doğayı canlandırıyoruz hem de ülke  ekonomisine katkı sunacağız." diyen Artuç, bu çalışmanın köydeki gençlere de  gelir sağlayacağını belirtti.

Artuç, "Şırnak'ı Siirt gibi fıstığıyla ünlü bir şehir haline getirmek  için uğraşıyoruz. Terörden arındırılmış bölgede köyümüzün kaderi de değişecek."  dedi.

"Geleceğimiz için önemli bir üretim olacak"

Aziz Kılınç da geçmişte menengiç ağaçlarını sadece yakacak olarak  kullanabildiklerini aktardı.

Devletin verdiği imkanla artık bu ağaçlardan fıstık elde etmek için  çaba göstereceklerini dile getiren Kılınç, "Devletimiz her türlü maddi imkanı  sağlıyor. Geleceğimiz için önemli bir üretim olacak." diye konuştu.

Köydeki bu üretimin çevre köylere de fayda sağlayacağını kaydeden  Kılınç, "Fıstık fidanı diksek 10 yıl verim alamayacağız ancak menengiç ağaçlarına  aşı yaparak yaklaşık 3 yıl sonra verim alacağız." ifadesini kullandı.

Selim Kılınç ise köye gelen ekipler sayesinde ağaçları budayıp,  aşılamayı öğrendiklerini belirtti.

Tüm köylünün devletin verdiği imkanlardan faydalandığını anlatan  Kılınç, "Binlerce ağacı aşıladık. Birkaç yıl sonra verim alacağız. Şırnak'ta  fıstık üretimi yaparak, iş imkanı sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!