Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Termik santrale geçit vermeyeceğiz"

ZONGULDAK merkeze bağlı Muslu Beldesi Belediye Başkanı CHP'li Sabahattin Adıyaman, beldeye yapılması planlanan 2 termik santrale karşı örgütlenen halkla birlikte olacağını açıkladı. Başkan Adıyaman, "Doğanın katline yol açabilecek hiçbir projeye geçit vermeyeceğiz" dedi.

''Termik santrale geçit vermeyeceğiz''

Çatalağzı Beldesi'nde 2 termik santrali faaliyette bulunan Eren Enerji Elektirk Üretim A.Ş., hemen yakındaki Muslu Beldesi'nde yapmayı planladığı 3'üncü termik santral ile ilgili ÇED sürecini sürdürürken, 4'üncü santral için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de 4'üncü santral ile ilgili ÇED sürecinin başladığını internet sitesinde duyurdu.

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, söz konusu duyurunun ardından yaptığı yazılı açıklamada, yeni termik santral projesinin hem kendisini, hem de yöre halkını endişeye sürüklediğini söyledi. Başkan Adıyaman, "Zaten mevcut santrallerle yaşanmaz hale gelen bölgemizde 4'üncü santral projesi ile halkımız ve geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşamı karartılacaktır. Doğal çevremiz, suyumuz, bitki örtümüz, ormanlarımız tahrip edilecektir" dedi.

Termik santrallerin, insan sağlığının ve doğal çevrenin en büyük düşmanı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını vurgulayan Başkan Adıyaman, şöyle konuştu:

"Beldemizdeki 2 termik santralin üretime geçmesiyle günlük ortalama 30 bin ton ithal kömür yakılacak, bundan da yaklaşık 5 bin ton kül ortaya çıkacaktır. Bu kül de çevreyi olumsuz etkileyecektir. Yeni depolama alanı yapma ihtiyacı doğacağından ayrıca ormanlarımız tahrip edilecektir. Belediye başkanı olarak, ilgili firmanın belediyemizin kurumsal kimliğine ve belde halkına yönelik sorumsuz tutumu protesto ediyorum. Termik santrallere karşı şahsım, belediyem ve partim adına yasalar çerçevesinde karşı çıkarak gereken mücadeleyi yapacağım. Yine yasalar çerçevesinde en geniş direnişin örgütlenip başlatılması noktasında halkla birlikte olacağımı. Yöremin ve yöre halkımın geleceğini karartacak, güzelim doğanın katline yol açabilecek hiçbir projeye asla geçit vermeyeceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!