Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TELSİZ EMRİYLE KURTULAN TERÖRİST

TİKKO militanı olan 1993'te teslim olan Ulaş Özel, 2005'te Tunceli Ovacık'ta bir operasyona katılır. MKP / HKO liderlerinden Kemal Kutan ile birlikte 25 kişilik grup mağarada sıkıştırılır.

TELSİZ EMRİYLE KURTULAN TERÖRİST

Tunceli Hozat'ta 1993 yılında silahlı kuvvetlere teslim olan TİKKO militanı Ulaş Özel, 10 gün süren gözaltı döneminde örgüte ait sığınakları gösterir, TRT radyo ve televizyonunda "Teslim olun" çağrısı yapar. Ulaş Özel'in dilinden yazılan bu çağrılar dağlara vadilere atılır. Psikolojik harekat ajanlık sürecinin sadece ısınma turlarıdır. İlerleyen süreçte TİKKO militanından elini taşın altına daha fazla koymasını istenince Ulaş Özel Jİ- TEM'le böyle tanışır: "Beni Tunceli cezaevine götürdüler. 10 günlük süreçte itirafçı 10-15 kişiyi getirip benimle görüştürdüler. Bu şahıslar jandarmaya bağlı "T Timi"nde faaliyet gösteriyorlardı. Bizimle beraber çalış dediler. Biz seni cezaevinden alacağız dediler. Tunceli cezaevine buradan da Malatya cezaevine gittim. Beni cezaevinden JİTEM alıyordu, Tunceli bölgesinde yapılan operasyonlara katılıyordum. Çok sayıda operasyona girdim. JİTEM'deki subaylar beni alıyorlardı. Tek beni almıyorlardı. Başka kişiler de vardı. Onları da alıp sivil minibüslerle götürüyorlardı.

'POLİS BÖLGESİNDEN KAÇIRIYORDUK'

Aranan örgüt mensuplarının yerini tespit ediyordum. Polis bölgesinden bunları kaçırıp jandarma bölgesinde yakalamış gibi yapıyorlardı. İstanbul'da yakalanan şahısları Tunceli'ye götürüp orada yakalanmış gibi yapıyorlardı" Tutuklandığı 1999'dan tahliye olduğu 2004 yılına kadar Ulaş Özel sadece kağıt üzerinde cezaevindedir. Cezaevinde iken JİTEM'le birlikte yüzlerce operasyona katılır. JİTEM'le irtibatı tahliye olduktan sonra da "Askerlik" adıyla devam eder. "Normal prosedüre göre ayağımdan sakat olmam ve yaralı olmam nedeniyle çürük almam gerekiyordu. Bunlar benim askerlik işlemlerimi ayarladılar. Beni jandarma er yapıp Tunceli Özel Harekât'ta askerlik yapacağımı söylemişlerdi. Dedikleri gibi yaptılar. Bir hafta Bilecik'te kaldım. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı emrine verdiler. Burada benle aynı durumda olan PKK itirafçısı Hüseyin Yanç ve Erkan isimli arkadaşla buluştum. Subay, ast subay, uzman çavuş rütbeli 5B sivil timiyle operasyona gidiyordum. Aynı yerde JİTEM'in Tunceli bölgesindeki ASOF (Aşırı Sol Örgüt Faaliyetleri) ve BÖF (Bölücü Örgüt Faaliyetleri) timlerinde istihbarat çalışmaları, haber elemanı gruplarla ilgili takip çalışmaları, malzeme alış verişi ve milislerin takibini ve telefon-telsiz dinlemeleri yapıyorduk. Çok sayıda operasyona 5B Tim elemanı olarak girdim. Burada asker olarak katıldım. Hüseyin Yanç ve Erkan da askerdi. PKK'dan itirafçı olup benim konumumda idiler..."

'MAĞARADA KISTIRDIK' "

18 Nisan 2005 günü Tunceli- Ovacık- Kırkmerdiven bölgesinde MKP/HKO terör örgütünü sıkıştırdık. Örgütün üst kadrosu dahil tüm örgüt mensupları mağaranın içerisinde idi. Mağaranın tek çıkışı vardı. Arkadaşım Munzur kod adlı İshak Talay ayağından yaralandı. Biz hırs yaptık ve mağaranın girişini ele geçirdik, mağara girişinde iki örgüt mensubu öldürüldü. Ankara'dan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığına bağlı bir tim takviye geldi. İçeride MKP/HKO Genel Sekreteri Ali Haydar kod adlı Kemal Kutan ve terör örgütünün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 25 kişilik grup avucumuzun içindeydi. Bu bilgiyi harekat merkezine telsizle bildirdik. Aradan 5 dakika geçmeden operasyonun iptal edildiği, çekilmemiz gerektiği telsizle bildirildi. Mağaraya atılacak gazlarla dışarı çıkmalarının sağlanması yani canlı olarak yakalanmaları da mümkündü, çatışmayla da yakalanabilirlerdi. Ve bu operasyonda hiçbir askerin burnu kanamayacaktı çünkü militanlar mağarada hapistiler. Hiçbir şey yapmadan beklesek bile MKP/HKO terör örgütünün tamamını ele geçirebilirdik. Telsizden anons geçildi ve bizlerin geri gelmemiz istendi. Operasyon yapılması istenmiyordu. İçeride ajanların olduğu bilgisi geldi. Terör örgütünün lideri devletin adamıydı. Ali Haydar kod adlı Kemal Kutan'ın mağaranın içinde olduğu bilgisi üzerine operasyon iptal edilmişti.

OPERASYON TELSİZ EMRİYLE BİTTİ

İlJandarma Alay Komutanı N.D., "EGE-5'in talimatı var, içeride Kemal Kutan olduğu için çekiliyoruz" dedi. Yani emrin Ankara'dan üst düzeyde bir paşadan geldiğini söylediler. Biz çekildik... Herkes sitem ederek çekildi. Hepimiz şaşırdık. Ama emir-demiri keser mecbur geri çekildik. MKP terör örgütü bitirilecekken yaşamasına fırsat verildi... Terör örgütünün lideri ajan olur mu? Olamaz. Böyle bir şey kabul edilemez."

 

KEMAL KUTAN KİMDİR?

1965 Tunceli doğumlu. TİKKO'nun devamı olan Maoist Komünist Parti - Halkın Kurtuluş Ordusu (MKP-HKO) örgütünün lider kadrosundan... 1983-1987 arasında cezaevinde kaldı. 1987 yılında tahliye oldu. İstanbul'da dergi Tunceli'de siyasal çalışmalar yaptı. 17 Haziran 2005'te 17 MKP'li militanın öldürülmesinin ardından sonrası yurtdışına kaçtı. Kimi devrimci sol çevrelerinde devletle işbirliği yapmak ve komplo kurmakla suçlandı. Siyasi İltica hazırlığı içindeyken Stuttgart'ta bir kontrol sırasında kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle yakalandı. Halen cezaevinde bulunan Kemal Kutan için Türkiye'nin iade talebi bulunuyor

SABAH GAZETESİ 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!