Telekulak skandalında hesap günü

Dünya'nın en büyük medya patronu Rupert Murdoch telekulak skandalı ile ilgili hesap veriyor.

Telekulak skandalında hesap günü

Avam Kamarası'ndaki kritik oturum, skandal yüzünden geçtiğimiz günlerde istifa eden Londra Emniyet Müdürü Paul Stephenson'ın ifade vermesiyle başladı. Stephenson, telekulak skandalının merkezindeki News of the World gazetesinin eski yöneticilerinden Neil Wallis'i danışman olarak işe almasıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Stephenson'ın ardından kendisi gibi istifa eden yardımcısı John Yates ve Londra polisinin halkla ilişkilerden sorumlu yetkilisi Dick Frederico da Komite'nin sorularına yanıt verdi. Bu isimlerin ardından esas beklenenler, yani Rupert ve James Murdoch ile News of the World gazetesinin sahibi News International'ın eski CEO'su Rebekah Brooks söz aldı.

ÖZÜR DİLEDİ
Oturumda ilk olarak James Murdoch konuşmaya başladı. Konuşmasına "özür dileyerek" başlayan Murdoch'ın sözünü babası Rupert Murdoch kesti.

ÇOK UTANDIĞINI SÖYLEDİ
Rupert Murdoch, "Bugün hayatımın en ezik günü" dedi. Rupert Murdoch, kaybolduktan altı ay sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Milly Dowler'ın da telefonunun dinlendiğini öğrendiğinde "şoke olduğunu, dehşete düştüğünü ve utandığını" söyledi.

SIK SIK MASAYA VURDU
Murdoch ayrıca 168 yıllık News of the World gazetesi hakkında "okurların güveni sarsıldığı" için kapatma kararı alındığını belirtti. Rupert Murdoch konuşması sırasında oldukça üzgün görünürken, eliyle sık sık masaya vurarak konuşması dikkat çekti.

Rupert Murdoch ile parlamenterlerden Tom Watson arasında zaman zaman gerilimli anlar yaşanıyor. Görevini suiistimal eden çalışanlarına karşı "sıfır hoşgörü" politikası uyguladığını aktaran Rupert Murdoch, şirketinin skandal karşısında hareket geçmediği yönündeki eleştirileri ise kabul etmedi. James Murdoch da gerçeklerin daha önce ortaya çıkmamış olmasının "derin bir öfke" ve "gerçek bir üzüntü" yarattığını söyledi. Oğul Murdoch ayrıca 2007 yılından bu yana meydana gelen gelişmeleri yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Brooks'un ise 17:30'da kürsüye gelmesi bekleniyor. Milletvekillerinin Murdochlar ve Brooks'tan telekulak ve rüşvet olaylarıyla ilgili bildiklerini açıklamalarını isteyeceği belirtiliyor. News Corp'un Avrupa'daki iştiraklerinden sorumlu olan James Murdoch'a özellikle daha önceki bir telefon dinleme davasında şirketin mahkeme dışında bir uzlaşmaya giderek mağdur kişiye yüz binlerce dolar tazminat ödemeyi kabul etmesiyle ilgili sorular sorulacak. Brooks'un ise 2003 yılındaki telefon dinleme skandalı konusunda verdiği ifadeler üzerinden sorgulanması bekleniyor.

TARİHE GEÇECEK BİR OLAY
Murdoch gibi dünyanın en etkili isimlerinden biri olarak görülen bir medya devinin, televizyonlardan yapılacak canlı yayınla bütün dünyanın gözü önünde parlamento komisyonuna ifade verecek olması tarihi bir olay olarak nitelendiriliyor.

Basının yanı sıra kamuoyunun da büyük ilgi gösterdiği oturumu yakından izlemek isteyenler parlamentonun önünde sabahın erken saatinden itibaren kuyruklar oluşturdu.

Murdoch, ABD'de Fox TV ve Wall Street Journal, İngiltere'de ise The Sun, The Times ve Sky TV gibi en önde gelen basın-yayın organlarının en büyük hissedarı.
EN SON HABER

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!