Telefonda taksite sınırlama geldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, telefon satışlarında kullanılan tüketici kredilerine sınırlama getirdi.

Telefonda taksite sınırlama geldi!

Cari açığın artmasının önemli kalemlerinden biri ortalama iki yılda bir değiştirdiğimiz cep telefonlarımız. Bu alandaki cari açığı azaltmak ve vatandaşların gereksiz harcamalar yapmasına engel olmaya çalışmak isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ya da kısa adıyla BDDK, son aylarda artan telefonları tüketici kredisi ile satma furyasına yeni bir düzenleme getirdi.

Bilindiği üzere 2014 yılından bu yana Türkiye'de telefonlar kredi kartı ile taksitle satın alınamıyor. Bireysel kullanıcılar için getirilen bu yasak yüzünden kredi kartı ile taksitli telefon satışı yapılamıyordu. Operatörlerin faturaya ek ödemelerle yaptıkları satışlarının patlamasına yol açan bu karar son aylarda tüketici kredisi ile deliniyordu.

Birçok teknoloji marketi ya da perakende zinciri, telefon satarken bankalarla anlaşma yapıp tüketici kredisi kolaylığı getirmişti. Bu kredilerin büyük bir çoğunluğu sıfır faiz imkanı sunarken vadeler de 12 aya kadar uzayabiliyordu. Bunun önüne geçmek için yeni bir düzenleme yapan BDDK, bu tarz tüketici kredisi ile alınan telefonlarda taksit miktarını 6 ile sınırlama karar aldı. Yürürlüğe giren uygulama ile bankalar, tüketici kredisi ile alınan telefon satışlarında 6'dan daha fazla taksit yapamayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!