Tekstil sektörünün geleceği Bursa'da şekillenecek

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, tekstil malzemelerinin, inşaat ve otomotiv gibi sektörlerin yanı sıra artık enerji sektörüne de girdiğini belirterek, "Proje pazarımız sektörün geleceğini belirleyecek" dedi.

Tekstil sektörünün geleceği Bursa'da şekillenecek

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından beşincisi düzenlenecek "UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi" dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 300 proje ile sektörün geleceğinin belirlendiği bir platform olacak. Etkinlik kapsamında 3. kez düzenlenecek UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması ödülleri de sahiplerini bulacak.
Geleneksel hale gelen ve tekstil malzemelerinin klasik kullanımı dışında teknik ve konvansiyonel tekstiller olarak kullanımına yönelik projelerin görücüye çıktığı "5. UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi", 4-5 Nisan tarihleri arasında Bursa'da düzenlenecek. Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) ortaklığında, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) organizasyon ortaklığında ve TÜBİTAK TEYDEB destekleri ile gerçekleştirilecek etkinlikte, enerji üreten, vücut ısısı ölçen, ağrı kesici, antibakteriyel ve ses geçirmez kumaşların yer aldığı 300 proje sektör profesyonellerine sunulacak.
Zirveye yönelik değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, 4 yıldır düzenlenen etkinliğin, tekstil ve konfeksiyon sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatının sürdürülebilir kılınması amacı ile Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcilerini, yerli ve yabancı üniversite öğretim üyelerini ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknopark araştırmacılarını bir araya getirdiğini vurguladı. Burkay, "Sanayi, üniversite ve araştırma kurumlarının bir araya geldiği etkinliğimiz çok önemli. Tekstil malzemelerinin, inşaat ve otomotiv gibi sektörlerin yanı sıra artık enerji sektörüne de girdiğini görüyoruz. Proje pazarımız sektörün geleceğini belirleyecek" diye konuştu.
EV TEKSTİLİ ÖDÜLLERİ DE VERİLECEK
İki gün sürecek zirve kapsamında, 3. düzenlenen UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması ödülleri de sahiplerini bulacak. Uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek Türkiye Ev Tekstili özgün tasarımlarını ortaya çıkarmak, teşvik etmek ve sektörün rekabet gücünü artırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl 420 eser başvurdu ve 32 tanesi finale kaldı. UTİB Başkanı İbrahim Burkay, yarışma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, ev tekstili sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesinin hedeflendiğini belirtti. Burkay, "Sektörel motivasyon, işbirliği ve dayanışmaya katkı sağlayacağımız gibi, Türkiye'de ev tekstili sektörü ihracatının artırılmasını da amaçlamaktayız" dedi.
Öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki grupta finale kalan yarışmacılar birincilik için mücadele edecekler. Yatak, banyo, perde ve koltuk olarak dört kategoride gerçekleşecek yarışmada, hem öğrenci hem de profesyonel yarışmacıların birincilerine 7 bin 500, ikincilere 4 bin, üçüncülere de 3'er bin lira ödül verilecek. Yarışmada inovatif tasarım sahibi ise 10 bin lira ödülün yanı sıra 2 yıl süreyle yurt dışında eğitim olanağı kazanacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!