Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Teknolojiye inat 100 yıldır dönüyor

ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde, 1 asır önce dönmeye başlayan su değirmeni, teknolojiye meydan okuyor. Değirmeni yarım asırdır çalıştıran 80 yaşındaki Hüseyin Orakçı, bölgedeki tek su değirmeninin giderek yok olduğunu söyledi.

Teknolojiye inat 100 yıldır dönüyor

Batı Akdeniz'in en yüksek noktası Akdağ'ın eteklerinde kurulan Sütleğen Köyü'nde tam 100 yıl önce kurulan su değirmeni, zamana inat halen dönüyor. Akdağ'dan fışkıran su, önündeki yapay şelaleden dökülerek önce önündeki küçük havuzlarda birikiyor, ardından Sütleğen Köyü'ndeki su değirmeninin türbinini döndürüyor. Köyün ayakta kalan tek değirmenini neredeyse kendisiyle yaşıt Hüseyin Orakçı işletiyor. Yarım asırdan bu yana  tarihi değirmeni işleten Orakçı, bölge sakinlerinin getirdiği buğdayı her gün öğütüyor. Değirmende öğütülmüş un alan bölge sakinleri, evlerinde ekmekleri pişiriyor. Bölge sakinlerinin tek endişesi, ayakta kalan son değirmenin de kapanacak olması.
DOĞAL UN ELDE EDİYORUZ

Değirmenin ömrüyle sınırlı olduğunu belirten Hüseyin Orakçı, 50 yıldan bu yana işlettiği değirmeni kendisinden sonra işletecek kimsenin olmadığını kaydetti. Her sabah erkenden değirmeni çalıştırmaya başladığını anlatan Orakçı, şöyle konuştu:

"Tam 100 yıl önce değirmen kurulmuş. Daha önce bölgede 7 değirmen vardı. Zamanla insanlar her şeyi hazır almaya başladı. Bu nedenle bize ihtiyaç kalmadı. Herkes hazır fırından gelen ekmek alıyor. Hazır un alıyor. Çok az kişi burada buğday öğüterek evinde ekmek yapıyor. Bizim öğüttüğümüz unda katkı yok. Her şey doğal. Sağlıklı ekmek için bu değirmenin çalışması gerekiyor. Umarım benden sonra da çalışmaya devam eder."

6 DEĞİRMEN KAPANDI

Değirmende buğday öğüten köylülerden Mesut Uçar, köydeki 7 su değirmeninden sadece 1'inin çalıştığını söyledi. Su değirmenlerinin ömrünün işleticilerinin ömrüyle sınırlı olduğunu kaydeden Uçar, "Bu değirmeni 40 yıl amcam işletti. İşletemeyecek duruma gelince Hüseyin Orakçı'ya satmış. Şu anda ayakta kalan tek değirmen. Burada hep buğday öğütürüz. Köylünün vazgeçilmezi yufka ekmek, bu doğal undan yapılıyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!