Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tek tavsiyeyle borsayı çökerten piyasa uzmanı hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü piyasa uzmanı ve danışmanı Joseph Granville 90 yaşında hayatını kaybetti. 2000 yılı internet balonunu tahmin eden ünlü yatırım danışmanı 1981'de yatırımcılarına "herşeyi satın" tavsiyesi verince tek başına Dow Jones borsasını yüzde 2.4 düşürmüştü.

Tek tavsiyeyle borsayı çökerten piyasa uzmanı hayatını kaybetti

Wall Street efsanesi dünyaca ünlü yatırım danışmanı Joseph Granville 90 yaşında hayatını kaybetti. Ölümü eşi Karen Granville tarafından duyurulan Joseph Granville'in ölüm sebebi açıklanmadı.

1963 yılında kurduğu danışmanlık şirketi Granville Market Letter ile efsaneleşen Joseph Granville 1977 ve 1978'deki borsa çöküşlerini doğru tahmin etmişti. Efsanesini 2000'li yıllara gelindiğinde bilgisayar ve internet şirketleri hisselerindeki yükselişin sona ereceğini tahmin ederek pekiştirmişti.

TEK TAVSİYE İLE BORSAYI ÇÖKERTMİŞTİ
Yayınladığı yatırımcı bültenleriyle özellikle 70'li ve 80'li yıllarda piyasayı etkileyen Granville 1981'de abonelerine "herşeyi satın" tavsiyesinde bulundu. Bu tavsiyeye uyan yatırımcılar bir günde Dow ,Jones endeksinin yüzde 2.4 düşmesine yol açtı.

RENKLİ KİŞİLİĞE SAHİPTİ
Müzik tutkunu olan Joe Granville akıllarda Las Vegas'ın ünlü oteli Caeser's Palace'ta bir şempanze ile yaptığı sahne şovu ile de kaldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!