Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tehlikenin farkında mısınız?

Direksiyon başında cep telefonu ile konuşurken kulaklık kullanmanın hata yapmayı artırdığı ortaya çıktı.

Tehlikenin farkında mısınız?

Araştırmada kulaklık kullananların en sık yaptığı hatanın hız ve ani şerit değişimi olduğu kaydedildi.

Direksiyon başında cep telefonu ile konuşmanın tehlikeli olduğu çeşitli araştırmalar tarafından ortaya konumuştu. Bu tehlikenin farkında olan insanların eller serbest şekilde veya kulaklıkla cep telefonlarıya konuşmaya yöneldiği, ancak bunun da diğeri kadar tehlikeli olduğu belirtildi. Uzmanlar kulaklık kullanmanın telefonu kulağunda elle tutmak kadar riskli olduğunu söylüyor.

Kanada'da yapılan bir araştırmada konuşma kiti kullanan sürücülerin potansiyel olarak daha rsikli hareket yapmaya eğilimli oldukları ortaya çıktı. Uzmanlar bu kitleri kullanan sürücülerin en sık yaptığı hatanın hızla şerit değiştirmek olduğunu belirtti.

Cep telefonu konuşma kitlerinin satışının hızla arttığına dikkat çeken uzmanlar eller telefondayken direksiyon başında konuşmaya getirilen kısıtlamaların kitlere de getirilmesini talep etti.

Hands-free aletleri kullanmanın telefonu kulağına tutarak kullanmaktan daha az hata yaptırdığı düşünülüyordu. Ama yeni çalışma hands-free aletleri kullanan sürücülerin kavşakta geçmek, yasal hızı aşmak ve şerit değiştirriken hata yapmak igi riskli hareketleri telefon kullanmayanlara göre daha fazla yaptığı açığa çıktı.

Alberta Üniversitesi'nden Prof. Yagesh Bhambhani başkanlığında yapılan araştırmada hataların artmasının sebebinin kalp atış hızı ve beyin aktivitesiyle ilgili olduğu belirtildi. 26 sürücü üzerinde yapılan araştırmada hands-free kitlerle konuşan sürücülerin beyin aktivitesinin herhangi bir telefonda konuşmayan sürücülere göre kayda değer bir şekilde artış olduğu gözlemlendi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!