Tehlike geçmedi

Avrupa yeni yılda da rahat bir nefes alamayacak. Alman ekonomi enstitülerine göre, Euro krizi 2013 yılını da karartabilir. Uzmanlar krizin yol açtığı sorunların büyüyebileceği uyarısında bulunuyor.

 Tehlike geçmedi

Alman ekonomik araştırma enstitüleri Euro krizinin 2013 yılında büyük riskler doğurmasından endişe ediyor. DW'nin haberine göre Essen ve Hamburg'daki araştırma merkezlerinin başkanları Christoph Schmidt ve Thomas Straubhaar, borç krizi yüzünden patlak veren sorunların büyüyebileceği ve finans piyasasındaki göreceli yatışmaya rağmen tehlikenin geçmediği uyarısında bulundu.

Münih Ekonomik Araştırma Enstitüsü ifo'nun konjonktür uzmanı Kai Carstensen de krizin her an yeniden tırmanabileceğini söyledi. Carstensen 2013'te kurtarma operasyonlarının artmasından ve ekonomideki öz sorumluluk bilincinin erozyona uğramasından endişe ettiğini belirtti.

KRİZ NÜKSEDEBİLİR
Essen Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün direktörü Christoph Schmidt, Avrupa Merkez Bankası'nın piyasalara sınırsız müdahalede bulunacağı sinyalini vermesinin ve son Avrupa Birliği zirvesinde alınan kararların sadece biraz nefes aldıracağını ve problemlerin beklenmedik bir anda nüksedebileceğini dile getirdi.

Aynı zamanda Federal Hükümet'in ekonomik danışmanlar kurulu üyesi de olan Schmidt Berlin yönetiminin Euro Bölgesi'ndeki kriz karşısında metanet göstermesini, ortak bankacılık izleme sisteminin aceleye getirilmemesini ve konsolidasyon ile yapısal reform şartı koşmadan kefalet risklerinin üstlenilmemesini tavsiye etti.
Essen Araştırma Merkezi Başkanı Christoph Schmidt

ifo Enstitüsü uzmanlarından Kai Carstensen de Almanya Hükümeti'nin Avrupa'da geçerli olan "sadece, yerel yönetimlerce yerine getirilemeyen görevlerin üst yönetimlere verilmesi" prensibine sadık kalarak ortak para bölgesi üyelerine düşen sorumlulukları ön plana çıkarması gerektiğini vurguladı. Alman konjonktür araştırmaları uzmanı, "Krizin sadece, 'daha fazla Avrupa', yani ortak kefalet, merkezi denetim ve daha fazla paylaşma ile aşılabileceğine akıl erdirmek mümkün değil", dedi.

BÜYÜME YETERSİZ KALACAK
Almanya'ya da en azından kısa süre için ağır zarar verebilecek dramatik senaryoların çoğaltılabileceğini belirten Kai Carstensen, sınırsız kurtarma paketlerinin felakete yol açabileceği uyarısında bulundu. Carstensen kefalet ortaklığının uzun vadede yol açabileceği olumsuz sonuçlara dikkat çekti.
Münih Ekonomik Araştırma Enstitüsü Başkanı Kai Carstensen

Hamburg Dünya Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Thomas Straubhaar, Almanya'nın, Euro Bölgesi'ne yayılan resesyondan kendini kurtaramayacağını belirtti. Borç krizindeki ortaklarının Almanya'dan daha az ithalat yaptığını hatırlatan Straubhaar, Euro krizinin doğurduğu güvensizliği ortadan kaldırmanın kolay olmayacağını ifade etti.

Ekonomi uzmanı bütün olumsuz beklentilere rağmen Alman ekonomisinin 2013 yılının ilk yarısında toparlanacağını ve ikinci yarısında da dinamizm kazanacağını, büyüme hızının ise 2012'ye göre azalarak yüzde 0,5 olacağını söyledi. Diğer araştırma merkezlerinin büyüme oranı tahmini ise yüzde 0,3'ü aşmıyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!