"Tehdit" etmenin cezası nedir?

Fenerbahçe-Bursaspor maçının devre arasında soyunma odası koridorlarına inen ve maçın hakemi Tolga Özkalfa'yı tehdit ettiği iddia edilen Fenerbahçe kulübü başkanı Aziz Yıldırım'ı bekleyen cezalar...

''Tehdit'' etmenin cezası nedir?

Hüseyin ALTINIRMAK/BURSADABUGUN

TFF,Futbol disiplin talimatına göre:

MADDE 39 - HAKEM SOYUNMA ODASININ VE KORİDORLARININ GÜVENLİĞİ
(1) Akredite olmayan kulüp yöneticileri hakem soyunma odası koridorlarına girmeleri halinde 21 günden az ve 45 günden çok olmamak üzere hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(2) Kulüp yöneticileri hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı harekette bulunmaları halinde 45 günden az ve 90 günden çok olmamak üzere; hakarette bulunmaları halinde ise 90 günden az 180 günden çok olmamak üzere hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(3) Kulüp yöneticileri hakem soyunma odasında sportmenliğe aykırı harekette bulunmaları halinde 90 günden az ve 180 günden çok olmamak üzere, hakarette bulunmaları halinde ise 180 günden az 360 günden çok olmamak üzere hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(4) 2. veya 3. fıkra hükmünü ihlal eden kişilere ayrıca Süper Lig kulübü yöneticileri için 15.000.-TL'den 75.000.-TL'ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 7.500.-TL'den 35.000.-TL'ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 5.000.-TL'den 15.000.-TL'ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 2.500.-TL'den 5.000.-TL'ye kadar para cezası verilir.
(5) Eylemlerin aynı zamanda akreditasyon talimatına aykırılık teşkil etmesi halinde bu nedenle de ceza verilir.
 

MADDE 42 - KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI, HAKARET ve TEHDİT
(1) TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan;

(a) Futbolculara iki ila beş; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise üç ila yedi müsabakadan men cezası,
(b) Kulüp yöneticilerine otuz ila altmış gün; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise altmış ila yüz yirmi gün hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 20.000.-TL'den 80.000.-TL'ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 10.000.-TL'den 40.000.-TL'ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 7.500.-TL'den 15.000.-TL'ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 5.000.-TL'den 10.000.-TL'ye kadar para cezası, (c) Diğer kişilere iki ila beş; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise üç ila yedi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya yirmi bir ila elli gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir.
(2) Bir futbolcuya ya da müsabaka görevlileri dışında kalan kişilere tükürenlere dört ila altı müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya kırk beş ila doksan gün hak mahrumiyeti cezası verilir. Bu fiilin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise sekiz ila on iki müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya doksan ila yüz seksen gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!