Tedavi sürecini kısa filmle anlattı

Malatya'da 2 yıl önce meme kanseri tanısı konan Özlem Önal Erkurt, tedavi sürecince yaşadıklarını çektiği kısa filme anlattı.

Tedavi sürecini kısa filmle anlattı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Hematolojik  Nadir Hastalıklar Derneği ve Lösemili Hastalar Derneğinin (LÖSEMA) katkılarıyla  hazırlanan "Kiraz Çiçeği" adlı kısa film, meme kanserine yakalanan bankacı Özlem  Önal Erkurt ile onun gibi bu hastalıkla mücadele eden hastaların tedavi sürecinde  yaşadıklarını anlatıyor.

Hazırlığı yaklaşık 2 ay süren ve çekimleri bir haftada tamamlanan 9  dakikalık kısa filmde, sağlık çalışanları ve hastalar da rol aldı.

Erkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine teşhis konduğunda,  hastalığa neden yakalandığını düşünmeye başladığını belirtti.

Bu süreçte yaşadıklarını kağıtlara yazmaya başladığını dile getiren  Erkut, "Bir yandan da yazdıklarımı yakınlarımdan saklıyordum, 'ameliyatlı halinle  niye yazıyorsun' diye kızarlar diye. Üniversite tarafından hazırlanan 'Hayatta  Tutunma Öyküleri' isimli kitapta ilk öyküm yayımlandı. Hikayede hasta olduğumu  öğrendiğimdeki duygu ve düşüncelerimi yazdım." diye konuştu.

Erkurt, kemoterapi gördüğü dönemde kendisi gibi hastalara moral  verdiğini anlatarak, sağlıklı insanlara, hastalıkların kolay göründüğünü; çok  rahat söylemlerde bulunduklarını savundu.

 "Yardımcı olmaya çalışırken moral bozuyorlar"

İlk zamanlar hastalığın adını bile telaffuz etmekte zorlandığını  söyleyen Erkurt, daha sonra bu duruma alıştığını kaydetti.

Erkurt, tedavi sürecinde karamsarlığa düştüğü zamanlar olduğunu dile  getirerek, şöyle devam etti:

"O zaman 'Allah'ın dediği olur' dedim. 'Kiraz Çiçeği' adlı kısa film  çektim ve hastalığın psikolojik sürecini anlattım. Çünkü bu hastalığa  yakalananların çevresindeki insanlar belki kötü niyetli değiller ama yardımcı  olmaya çalışırken moral bozuyorlar ve insanın motivasyonunu düşürüyorlar. Ben  bunu çok yaşadım. Her seferinde nasıl cevap vereceğimi, ne diyeceğimi şaşırdım.  Hastalığa yakalananlar kimseye aldırış etmesinler, tedaviye odaklansınlar,  hayattaki güzel şeyleri düşünsünler. Hasta değillermiş gibi davransınlar. Ben bu  şekilde hastalıkla mücadele ettim."

"Adımı kiraz çiçeği koymuşlar"

Tedavi sırasında ışın (radyoterapi) aldığı bir odada sadece tavandaki  kiraz çiçeği resimleri olduğunu belirten Erkurt, İki ay boyunca kiraz çiçeklerini  seyrettim. Filmin adı da bu yüzden "Kiraz Çiçeği". Filmden sonra güzel tepkiler  aldım, 'Sen bizim kiraz çiçeğimizsin' diye mesajlar geliyor. Hastalara ve  hastalığa farkındalık oluşturmak için yapmıştım filmi. Çok beklediğim ama  hastalığım süresince beni aramayan arkadaşlarımdan bahsetmiştim. Şimdi onlar beni  aramaya başladı, hikayem bence işe yaradı." diye konuştu.

Erkurt, kendisinin oynadığı kısa filmi, Hematolojik Nadir Hastalıklar  Derneğinin internet sitesinde isteyen herkesin izleyebileceğini belirterek filmde  kansere yakalananların neler yapması, sağlıklı insanların ise hastalara nasıl  davranması gerektiğini yansıtmaya çalıştığını dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!