Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tecavüz kurbanı kız için söylediği sözler ülkeyi karıştırdı

Yaşı 11. Adı 'Belen'. Hamile kalınca, iki yıldır annesinin sevgilisinin tecavüzüne uğradığı ortaya çıktı. Belen, kürtajı reddetti. Cumhurbaşkanı "olgunluk" diye övdü.

Tecavüz kurbanı kız için söylediği sözler ülkeyi karıştırdı

NÜFUSUNUN çoğunluğu Katolik olan Güney Amerika ülkesi Şili'de kürtaj tartışmaları bir kez daha alevlendi. Bu kez tartışmayı körükleyen bizzat Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera oldu. Bir muhafazakâr Katolik olan Pinera, tecavüze uğrayıp hamile kalan 11 yaşındaki bir kız çocuğunun bebeğini doğurma kararını "olgun bir karar" diyerek övünce, eleştiri oklarının hedefi oldu. Pinera'nın açıklaması çocuk doktorları ve jinekologlar tarafından 'sorumsuzluk' olarak nitelenirken, boşanmayı bile 2004'te yasal hale getirebilen ülkede, kürtaj yasağının kaldırılmasının kasımdaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en önem tartışma konusu olması bekleniyor.
Bez bebek niyetine

Şili kamuoyunu ikiye bölen olay, Puerto Montt kentinde yaşandı. Adının bazı kaynaklarda Belen olduğu iddia edilen küçük kızın annesinin sevgilisi tarafından iki yıl boyunca cinsel olarak istismar edildiği, hamile kalınca ortaya çıktı. Tecavüzcü suçunu kabul ederken ilişkinin "karşılıklı rıza ile sürdüğünü" iddia etti. Tecavüzcü hapsi boylarken, 14 haftalık hamile olduğu anlaşılan küçük kız, kendisine zarar veren adamdan bile olsa "bir bez bebek gibi kucağına alıp seveceğini" söylediği bebeğini doğuracağını açıkladı. Kürtaj yasağının hafifletilmesine bile karşı çıkan Cumhurbaşkanı Pinera, bir televizyona verdiği demeçte bu kararı "iyi düşünülmüş olgun bir karar" olarak niteledi.

Çok tehlikeli

Uzmanlar küçük kızının doğurma kararına şiddetle karşı çıktı. 17 Kasım'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin güçlü adaylarından eski Cumhurbaşkanı Michelle Bachelette, "Tecavüz vakalarında kürtaj bir haktır" derken, psikolog Giorgi Agsti "Bu yaştaki bir kız, gerçek bebekle oyuncağı bile ayırt edemez" yorumunda bulundu. Jinekologlar bu yaştaki bir çocuğun doğum yapmasının ölüme varan riskler taşıdığına dikkat çekiyor. Katoliklerin çoğunlukta olduğu Güney Amerika'da hamileliğin erken devresinde kürtaj hakkı sadece Küba ve Uruguay'da tanınmış durumda. Diğer ülkelerde ise yasak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!