Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tebeşir tarih oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi" (Fatih) çerçevesinde Bursa'daki okullarda dokunmatik tahtalar kullanılacak.

Tebeşir tarih oluyor

Türkiye'yi bilişim üssü yapacak olan Fatih projesi Bursa'da başladı. Türkiye genelinde ilk etapta 17 ilde 52 okulda başlayan Fatih projesi teknolojiyi eğitimle buluşturuyor. Fatih projesi sayesinde öğrenciler tebeşir tozu ve kara tahtadan kurtulacak. Fatih projesi Bursa'da okul idarecilerine tanıtıldı.
Projenin Bursa koordinatörü Kemal Akar, bunun örnek bir proje olduğunu söyledi. Bursa'da dokunmatik tahta sisteminin yaygınlaştırılacağını ifade eden Akar, Bursa'da 88 okula konulması planlanan dokunmatik tahtaların nisan sonuna kadar Bursa Anadolu Erkek Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi ve Nilüfer İmam Hatip Lisesi'nde kullanılmaya başlayacağını kaydetti.
Akar, "Her sınıfa bilişimli tahta verilecek. Her sınıfa 10 megabit internet bağlantısı olacak. Öğretmenlere 2014 yılına kadar hizmet içi eğitimler verilecek. Öğretmenlerin derste en iyi eğitimi vermeleri sağlanacak. 2014 yılı sonunda tüm okullar bundan faydalanacak. Türkiye'de 15 milyon öğrenci bundan faydalanacak. Artık dijital çağdayız. Bugünün öğrencileri farklı öğreniyor. Öğrenme biçimleri de değişti. Klasik öğretme yöntemlerini kullanarak eğitim ve öğretimi uygulayamayız. Donanım alt yapısının sağlanması gerekir. Dokunmatik tahtalar ve tabletler bu eksikliği karşılayacak" dedi.
Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, akıllı tahta uygulamasının eğitim sisteminin önemli bir ihtiyacını karşılayacağını belirterek, "Eğitim işi gönüllük işidir. Devletimiz bu konuda elinden geleni yapıyor. Mersin Yenişehir Kaymakamlığı görevinde iken bu projenin uygulanması için elimden geleni yaptım. Akıllı tahtalar sayesinde öğretmenler öğrencilere daha kolay bilgi verecek" dedi.

Tebeşir tarih oluyor Tebeşir tarih oluyor Tebeşir tarih oluyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!