Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Tavuk tüyü" dünya birinciliği getirdi

Konya'da iki lise öğrencisinin hazırladığı "Okyanuslar petrolden daha kıymetlidir" adlı, okyanusların yüzeyinde oluşan petrol kirliliğinin, tavuk tüyüyle temizlenebileceğini ortaya çıkaran proje, Amerika'daki uluslararası yarışmada dünya birincisi seçildi.

''Tavuk tüyü'' dünya birinciliği getirdi


 

2010 yılında, Meksika Körfezi'nde batan petrol platformundan sızan milyonlarca litrelik petrol, çevre felaketine yol açmıştı. Petrole bulanmış kuşlar ve diğer canlıların görüntülerinden etkilenen Konya Büyükkoyuncu Fen Lisesi öğrencileri Abdullah Koca ve Ömer Faruk Altun, kimya öğretmenleri Mutlu Doğan danışmanlığında bir proje hazırladı.

Okyanusun petrolden temizlenmesinde en iyi sonucu "tavuk tüyü" verdi

Deniz ve okyanusların petrol kirliliğinden arındırılması için insan saçından tavuk tüyüne, yer fıstığı kabuğundan koyun yününe kadar 10 farklı malzeme ile günlerce deney yapan iki öğrenci, iki yıl süren çalışmalarda, okyanusların temizlenmesi noktasında en iyi sonucu "tavuk tüyü" ile elde etti.

Dünya birincisi oldular

Proje danışmanı kimya öğretmeni Mutlu Doğan, 2010 yılında Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol kazasından sonra öğrencileriyle bir proje hazırlığına başladıklarını söyledi.

Amaçlarının, yüzeye dökülen petrolü, özelliklerini kaybetmeden geri kazanabilmek, aynı zamanda okyanusları temiz tutabilmek olduğunu dile getiren Mutlu, şöyle devam etti:

"Bu bağlamda hazırladığımız projeyle geçen yıl TÜBİTAK bölge finaline müracaat ettik. Projemiz, bölgede finalist oldu. Buradan hareketle Türkiye finaline katılmaya hak kazandık, orada da birinci olduk. Projemiz bu yıl Amerika'da 70 ülkenin katılımıyla düzenlenen INTEL-ISEF Proje Yarışması'na gönderildi. Bu yarışmada da öğrencilerimiz, okyanuslardan petrolü temizlemede en iyi proje seçilerek, dünya birincisi oldular."

"Okyanuslar petrolden daha kıymetlidir"

Projelerinin isminin "Okyanuslar Petrolden Daha Kıymetlidir" olduğunu belirten öğrencilerden Ömer Faruk Altun, "Geçen yıl TÜBİTAK tarafından birinci seçilen projemiz, bu yıl Amerika'ya gönderildi ve orada da okyanusların temizlenmesinde en iyi proje seçildi. Bundan sonraki süreçte projemizi hayata geçirmeyi ve okyanuslardaki petrol kirliliğini temizlemeyi hedefliyoruz. Türkiye'den sadece biz ödül aldık. Bayrağımızı oraya çıkartabildiğimiz için gururluyuz" dedi.

Diğer öğrenci Abdullah Koca ise hedeflerine ulaştıkları için mutlu olduklarını kaydetti. Koca, "İlerleyen dönemlerde projemizi hayata geçireceğiz ve petrol kirliliğini önlemeye çalışacağız. Bayrağımızı Amerika'da sahneye çıkardığımız için gururluyuz. Gören herkes yaratıcı bir proje olduğunu söyledi. Daha önce böyle bir çalışma yapılmamıştı. Atık maddelerle petrolü temizlememiz insanları şaşırttı" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!