Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tavşan nüfusumuz Rus bebeğe az geldi!

Ruslar, hangi markadan tavşanlı bebek maması üretmesini istedi?

Tavşan nüfusumuz Rus bebeğe az geldi!

Dünyada 20'den fazla ülkeye kavanoz maması ihrac eden Ülker Hero,  Ruslar'dan gelen tavşanlı bebek maması talebine yetişemedi. Bebek beslenme alışkanlığının ülkeden ülkeye ve o ülkedeki annelerin
beslenme alışkanlığına göre değiştiğini ifade eden Hero Gıda Genel Müdürü Mehmet Erol, "Ruslar bebeklerine içinde tavşan eti olan kavanoz maması yediriyor. İtalyanlar da at eti. Rusya'dan bize 'Tavşan etli mamalarımızı üretin' diye talep geldi. Ancak araştırdık ve gördük ki Türkiye'deki tavşan nüfusu bu talebi karşılamak için yetersiz. Türkiye'de çiftliklerde yıllık 150 bin adet tavşan üretiliyor. Rusya'nın talebi bunun çok üzerine çıkıyor. O talebi karşılayamadık" dedi.

YILDA 17 MAMA
Türkiye'nin kavanoz bebek maması tüketiminde birçok ülkenin  gerisinde kaldığını ifade eden Erol, "İspanya'da her yıl 500 bin çocuk doğuyor ve yılda 300 milyon adet kavanoz mama tüketiliyor. Türkiye'de ise 1 milyon 350 bin bebek doğuyor. Ancak yıllık tüketim 22 milyon adette kalıyor. Bebek başına yıllık tüketim İspana'da 300, İngilterede 163 olurken, sayı Türkiye için 17'de kalıyor" diye konuştu.
Annelerin meyve püresi öğünlerinin sadece yüzde 9'unda kavanozda mama püresi tercih ettiğini ifade eden Erol şöyle devam etti: "Genel tercih dışarıdan alan meyveyi cam rendeden geçirmek yönünde. Ancak, dışarıdan alınan meyvede katkı maddesi olma ihtimali var. Biz bunu engellemek için tamamen kendi kontrolümüzde bebek meyveleri yetiştiriyoruz. 230 çiftçi ve bahçe sahibinden  4 bin ton yaş meyve ve sebze temin ediyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!