Tatlı su sıkıntısına güneş enerjili çözüm

Dünyaca ünlü MIT Enerji İnisiyatifi'nden Dr. Emre Gençer öncülüğündeki bir grup bilim insanı, güneş enerjisi kullanarak deniz suyundan tatlı su elde edilen bir model geliştirdi.

Tatlı su sıkıntısına güneş enerjili çözüm

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Enerji İnisiyatifi'nden Dr. Emre Gençer, tatlı su, enerji ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla  geliştirdikleri modeli anlattı.

Dünyadaki en bol kaynaklar arasında yer alan güneş enerjisi ve deniz  suyunu kullanarak tatlı su, elektrik ve hidrojen üretimi yapılabileceğini ifade  eden Gençer, bu çalışmayı yaparken güneş açısından zengin ancak tatlı su  kaynakları bakımından fakir ülkelerin kendilerine ilham verdiğini söyledi.

Güneş enerjisinden mümkün olduğunca fazla faydalanmaya çalıştıklarını  dile getiren Gençer, "İlk olarak güneş enerjisi sistemiyle suyu  buharlaştırıyoruz. Elde edilen buharı, buhar türbinlerine göndererek elektrik  üretiyoruz. Elektrik üretimi aşamasından sonra sıcaklığı düşen buhar, termal  arıtma sistemine yönlendiriliyor ve deniz suyunu ısıtmak için kullanılıyor. Bu  aşamada da deniz suyunun bir kısmı buharlaşıyor ve tatlı su elde edilmiş oluyor.  Üretilen tatlı su çeşitli amaçlar için kullanıma hazır bir şekilde sistemden  çıkıyor." diye konuştu.

Küçük bir şehrin elektrik ve su ihtiyacını karşılayabilir

Gençer, elektrik üretiminden sonra oluşan buharla aynı zamanda  hidrojen üretimi de yapıldığını belirterek, "Elde edilen bu hidrojen depolanıyor.  Depolanan hidrojen güneş enerjisinin yokluğunda, yaklaşık 19 saat boyunca  yakılarak elektrik üretimi ve su arıtmak için gereken enerjiyi sağlıyor. Hidrojen  yandığı zaman su buharı ürettiği için fosil yakıtların aksine doğaya karbondioksit salınmamış oluyor." dedi.

Fosil kaynaklar açısından fakir olan bölgelerin ihtiyaçlarını bu  sistemle karşılayabileceğini kaydeden Gençer, "Geliştirdiğimiz modelle elektrik  ihtiyacı, içme ve kullanım suyu ile tarımsal sulama ihtiyacı karşılanabilir.  Önerdiğimiz sistemde bunlara ek olarak hidrojen üretimi ve depolamasıyla güneşin  olmadığı zamanlarda da elektrik ve tatlı su üretimine devam edilebilir." diye konuştu.

Gençer, oluşturulan modelin kişisel veya evsel kullanıma yönelik değil  büyük ölçekli uygulamalar için olduğunu belirterek, "Bu tip bir sistem küçük bir  şehrin elektrik ve su ihtiyacını giderebilir." dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tatlı su ihtiyaçlarının fosil yakıtlarla  çalıştırılan su arıtma tesislerinden elde edildiğini aktaran Gençer, bunun  yenilenebilir kaynaklarla yapılması halinde karbondioksit salınımının ciddi bir  şekilde azalacağına işaret etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!