Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tatilde sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Doruk Sağlık Grubu Diyetisyeni Dr. Rabia Yıldız, tatilde sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Tatilde sağlıklı beslenmenin püf noktaları

"Maalesef birçoğumuz yemek yemeyi bir sosyal faaliyet olarak görüyoruz" diyen Yıldız, bir yılın yorgunluğunu atabilmek için hoş sohbetlerin edildiği mekanların tercih edildiğini belirtti.Yemek yeme ihtiyacının karşılanması için hızlı, kolay ve lezzetli yemeklerin, rahat mekanların arandığına işaret eden Rabia Yıldız, insanların bir yandan hızlı yemek yerken, bir yandan da lezzetten taviz vermediğinin altını çizdi. Yenilen yemeklerin artık daha soslu, malzemeden daha zengin ve dolayısı ile daha kalorili
olduğunu söyleyen Dr. Yıldız, "Üstelik hızlı yemek yerken doyduğumuzu anlamıyoruz. Çünkü mideden beyne doyma mesajı 20 dakikada gidiyor. Ve biz hızlı yemek yiyen bir toplum olarak, yirmi dakikada bütün öğünümüzü bitirmiş ve hatta üstüne çayımızı içmiş, yanında tatlımızı bile yemiş oluyoruz. Dışarıda yemek yemek, sağlıksız beslenmek anlamına gelmez. Fakat bazı önemli noktalar konusunda dikkatli olunması gerekir. Bu ufak taktikler sayesinde sağlıklı beslenmeden uzaklaşmadan da dışarıda yemek yiyebiliriz"
dedi.
Yıldız'ın nereden, nasıl yemek yenileceğiyle ilgili verdiği ipuçları şunlar:
"Yemek yemeye karar verdiğiniz zaman; nerede yemek yiyeceğinizi iyi planlayın. Havaların ısınması ile birlikte, gıdaların bozulma riski artığından, yemek yediğiniz yerin gıda hijyeni açısından güvenilir bir yer olmasına dikkat ediniz.
Tercih edeceğiniz yemeğin kalorisini tahmin edebilmek için, size sunulan mönüyü önceden bilmenizde yarar var. Bu yüzden size servis yapan garsondan, ekstradan sos veya yağ içerip içermediği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
Çok acıksanız bile standart porsiyonun üzerine de çıkmamaya özen gösteriniz. Çünkü, porsiyonlar büyüdükçe almış olduğunuz kalori de artacaktır. Yediğiniz ilk lokma ile son lokma arasında lezzet farkı olmadığını unutmayınız.
Masaya yemekten önce gelen aperatiflerden sakınınız. Bu gıdalar sizin daha fazla ekmek yemenize sebep olduğu gibi, iştahınızın da açılmasına da neden olacaktır. Bu yüzden yemek gelmeden önce masada bulunan ekmek, cips, sos, ezme gibi aperatifleri masadan uzaklaştırınız. Böylece gözünüzün görmediği gıdaları, aklınızdan da uzaklaştırmış olacaksınız.
Yemek seçiminizde ek olarak size doygunluk sağlayacak, yazın vazgeçilmezleri arasında bulunan salata veya karpuz gibi kalorisi daha az olan, ama doyuruculuğu yüksek, hafif gıdalar tercih ediniz.
Alkol ya da asitli içecekler yerine; su ve ayran gibi içecekleri tüketiniz.
Tatlı yemeği düşünüyorsanız, siparişinizi yemeğin sonunda da değil de; öğününüzden 2-3 saat sonra, ara öğün olarak tüketmeyi tercih ediniz. Tatlı olarak, hafif olan sütlü tatlı veya dondurmalardan yana tercihte bulunuyor olmanız daha uygun olacaktır.
Yemeğe çıktığınız arkadaş grubunuzdaki herkes tatlı yemek isterse, onlara ortaya tatlı söyleyip paylaşmayı teklif edebilirsiniz.
Dışarıda yemek yediğiniz zamanlarda, günlük besin seçiminize daha çok dikkat ediniz. Gün boyu yediğiniz kaloriyi kısarak bunu ayarlayabilirsiniz. Örneğin, akşam dışarıda yemeği planlıyor iseniz, öğlen yemeğinizde çorba, salata, sebze gibi hafif yemeklerden yana tercihte bulunabilirsiniz.
Eğer habersiz bir yemek daveti ile karşı karşıyaysanız, toksanız ve seçme şansınız yoksa bile tabağınızda bulunan yemekleri doyumluk değil tadımlık olarak tüketiniz.
Mideden beyine doyma mesajının 20 dakikada gittiğini unutmayınız. Ne kadar yavaş tüketirseniz, doyduğunuzu o kadar iyi fark edersiniz. Bunun için yediğiniz her lokmayı iyi çiğnemeye özen gösteriniz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!