Tatbikatı darbe hazırlığı sandılar

Katalan yerel meclisinin 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu yapacağına yönelik kararının ardından bölgede tansiyon yükseldi. Sosyal medyada Vielha sınır kapısında askerlerin göründüğü bir fotoğraf paylaşılarak Madrid yönetiminin askeri müdahaleye hazırlandığına yönelik yorumlar yapıldı. Ancak daha sonra askerlerin yılda iki kez yapılan rutin tatbikat için bölgede bulundukları ortaya çıktı.

Tatbikatı darbe hazırlığı sandılar

İspanya'da 1 Ekim'de gerçekleşmesi planlanan 'Katalonya bölgesel meclisi bağımsızlık referandumu' öncesinde gergin günler yaşanıyor. 

Madrid yönetimi referanduma sert bir şekilde karşı çıkarken dün savcılığın, Katalanya'da görev yapan 700 belediye başkanı hakkında bağımsızlık referandumuyla ilgili cezai soruşturma başlatması ipleri daha da gerdi.

Gerilim sosyal medyaya da yansıdı

Katalonya'ya bağlı Vielha sınırında yapılan rutin bir tatbikat sosyal medya kullanıcıları tarafından 'askeri müdahaleye hazırlık' olarak yorumlandı.

Sınırın sıfır noktasında bulunan askerlerin Katalonya yönetimine bir gözdağı olarak yerleştirildiği haberi yayılırken, gerçek farklı çıktı. İspanyol basınına konuşan yetkililer "tatbikatın planlı ve tamamen normal" olduğunu bildirdi.

Daha önce referandumla ilgili açıklamada bulunan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, "Bu referandumu önlemek için hiçbir seçeneği dışarıda bırakmadan elimden gelen her şeyi yapacağım." demişti. Madrid yönetimi "askeri müdahale de seçenekler arasında" mesajıyla Katalonya'ya gözdağı vermişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!