Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Taşıyıcı anne çocuklarında duygusal sorun riski

Taşıyıcı anneden doğan çocukların ileride duygusal sorun yaşama olasılığının yüksek olduğu ifade edildi. Uzmanlara göre çocuklar biyolojik anneleri tarafından doğurulmadığı düşüncesine alışamıyor.

Taşıyıcı anne çocuklarında duygusal sorun riski

İngiltere'de yapılan bir araştırmada taşıyıcı anne tarafında dünyaya getirilen çocukların ileriki yaşamlarında duygusal sorun yaşamayaya daha yatkın olduğu belirtildi. Bu çocukların depresyona girme riskinin daha fazla olduğunu kaydeden uzmanlar bu çocukların biyolojik anneleri tarafından doğurulmadığı düşüncesine alışamadıklarını söyledi.

Child Psychology and Psychiatry dergisinde yayımlanan ve Cambridge Üniversitesi Aile Merkezi'nin yürüttüğü araştırmada taşıyıcı anne kullanan 30 aile ve bağış yumurtayla hamile kalan 31 aile ve sperm donöründen sperm kullanan 35 aile ve normal yolla doğum yağan 53 aile incelendi.

Uzmanlar anneler ile çocukları 3, 7 ve 10 yaşına geldiğinde görüştüler. Sperm ve yumurta nakliyle çocuk sahibi olan çiftlerin çocukları ile normal yollarla çocuk sahibi olan ailelerin çocuklarının duygusal durumları arasında bir fark görülmedi.

Ancak taşıyıcı annelerin çocuklarında agresif veya antisosyal davranış bozuklukları, duygusal sorunlar, anksiyete veya depresyon görüldü. Araştırma henüz tam olarak sonuçlanmadı. Çünkü araştırmacılar aileleri, çocukları 14 yaşına geldiğinde tekrar ziyaret edecek ve teste tabii tutacak.

Araştırmaya öncülük eden Prof. Susan Golombok "Alışma sorunlarının işaretleri bazı davranış sorunlarına yol açabiliyor. Bunlar antisosyal veya saldırgan davranışlar gibi davranışsal sorunlar ya da anksiyete ve depresyon gibi duygusal sorunlar olabiliyor" dedi.

Taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olma olayları özellikle Batı ülkelerinde hızla yayılıyor. Örneğin ABD'de 2004 ile 2001 arası yumurta bağışlama oranı yüzde 30 artış gösterdi. Taşıyıcı anne ile doğum ise aynı süre arasında yüzde 200 artış gösterdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!