Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Taşıt kredilerindeki indirimli faiz oranları Bursa'da ikinci el piyasasını nasıl etkileyecek? (ÖZEL HABER)

Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Sıfır araçlarda yüzde 0,49, ikinci el taşıtlarda yüzde 0,82 faiz ile kredi kullandırılacak. Piyasada fiyatların oldukça yüksek olduğundan dert yanan esnaf, "Bayilerde sıfır araç bulunamıyor bu da ikinci el fiyatlarını uçuruyor, bu kredilerin piyasayı hareketlendirmesini bekliyoruz ancak talep çoğaldıkça fiyat da artabilir" dedi.

Taşıt kredilerindeki indirimli faiz oranları Bursa'da ikinci el piyasasını nasıl etkileyecek? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el piyasasını ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti ve "Açıklanan düşük faizli krediler piyasayı hareketlendirecek ama bizim sektörümüzün ciddi sıkıntıları var" şeklinde konuştu.

Yanık açıklanan kredi paketleri ve sektördeki sıkıntılarla ilgili olarak şunları söyledi: "Hükümetin açıkladığı ekonomik programla devlet bankaları tarafından sıfır ve ikinci el araçlarda faiz oranları ciddi anlamda düşürüldü. Sıfır araçlara yüzde 0,49, ikinci el araçlara yüzde 0,82 oranında kredi faiz oranları belirlendi.  Devlet bankaları tarafından araç almak isteyen herkese kredi veriliyor. Bu krediler ve düşük faiz oranları piyasayı hareketlendirecek diye düşünüyoruz ancak bizim piyasamızda koronavirüsten dolayı ciddi anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Öncelikle fiyatlar çok yüksek, bunun belli başlı sebepleri var, en önemlisi Türkiye'de ikinci el araç sektörünü birileri tekelleştirmeye çalışıyor ve araçları yüksek fiyatlar vererek araba pazarlarından, internet sitelerinden topluyorlar bu yüzden piyasada galericiye araba kalmıyor."

GALERİLERDE KARSIZ SATILAN ARABALAR VAR

Esnafın zor durumda olduğunu belirten Yanık, "Biz esnaf olarak 100 bin liraya satılacak arabayı 90-92 bin liraya kadar alıyoruz. 3-5 bin lira karla araba satıyoruz hatta öyle zamanlar oluyor ki dükkanımızı döndürmek için arabaları aldığımız fiyattan veriyoruz. Ama bir takım eller sıfırdaki kar oranını yakalayamadıkları için piyasadaki satılık ikinci el sayısını azaltmak için araçları topluyor. Dolayısıyla kendileri 100 bin liraya aldıkları araçları yüksek karlarla 135 bin lirayı bulan fiyatlarda satışa çıkarıyorlar. Vatandaş araştırma yaparken bunların ilan sayısı fazla olduğu için bunlara güveniyor. Bayiler önceden bize araba satarlardı. Birçok esnafımızın şikayet ettiği konu, bayilerin esnafa araba satmama kararı alması" şeklinde konuştu.

"TALEP AZALDI, FİYATLAR UÇTU"

"Şu anda Türkiye'de yaklaşık 110 bin civarında galerici var" diyen Yanık, "Biz bu devlete vergimizi ödüyoruz, çeşitli yollarla vergiden kaçmıyoruz. Çünkü bizim tüm araçlarımız faturalı. Talepler azaldı, fiyatlar yukarı çıktı, vatandaşın alım gücü düştü. Bu olumsuzluklar en çok bizi etkiledi biz paramızı buradan kazanıyoruz. Ama şu an sattığımız aracın yerine yenisini koyamıyoruz" ifadelerini kullandı.

"PİYASADA SUNİ FİYAT ARTIŞI VAR"

Galerici Ramazan Keleş ise, "Bayilerde sıfır araç olmadığı söylediği söyleniyor bu da ikinci el piyasasını olumsuz anlamda etkiliyor. Fiyatların yükselmesine sebep oluyor, insanların kendi araçlarını sattıklarında yeni bir araç alamayacakları düşüncesine kapılmasına yol açıyor. Piyasada suni fiyat artışları görüyoruz, bu suni artışları zamanla gerçeğe dönüşüyor, piyasada kalıcı oluyor. Faizlerin düşmesini ikinci eli olumlu anlamda hareketlendirecek diye düşünebiliriz ama bence bu fiyatların yükselmesini de tetikleyecek bir hareket. Bir talep olduğu zaman bu fiyatlara yansıyor. Sıfır araç bayilerinde araç olmayışı ve düşük faizler ikinci eli olumsuz etkileyecek gibi gözüküyor. Ülkenin ekonomisinin olumsuz anlamda geri gittiği söylenirken, mart ayından beri pandemiyle uğraştığımız bu günlerde fiyatların bu denli yükselmesini anlamsız buluyorum" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!