Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tarlada 35 derece sıcaklıkta oruç tutuyorlar

Bolluk ve bereket ayı Ramazan'da kimileri yıllık izin kullanıp, gün boyu dinlenirken kimileri de kavurucu sıcaklarda sahurda başlayıp gün boyu tarlada çalışıyor.

Tarlada 35 derece sıcaklıkta oruç tutuyorlar

35 derece sıcakta günlük 35 lira yevmiye için bir yandan türkü söyleyip diğer yandan patates, soğan toplayan kadın işçiler "Allah sabrını veriyor" diye konuştu. Bazı işçiler de bırakacak yerleri olmadığı için çocuklarını da soğan tarlasına getiriyor.

Seher vakti kalkıp sahur yapan işçiler, ardından aile ekonomilerine katkı koymak amacıyla tarlanın yolunu tutuyorlar. Sıcak havalarda tarlalarda soğan, patates toplayan kadın işçiler, Ramazan'da ayrı bir zorluk yaşıyor. Kimileri klimalı evlerde dinlenerek oruç tutarken onlar tarlalarda kavurucu sıcaklarda hem ekmek parasını kazanıyor, hem de oruç ibadetini yerine getiriyorlar.

ALLAH SABRINI VERİYOR

Termometrenin 35 dereceye kadar çıktığı Bursa'da soğan ve patates toplayan kadınlar, kavurucu sıcaklara aldırış etmeden çalışıyor. Patates toplamak için Niğde'den gelen 27 yaşındaki Dilber Sakarya, sıcak havaya rağmen oruçlu olduğunu söylüyor. Dilber Sakarya, "35 derece sıcakta patates topluyoruz ama oruçluyuz. Zorlanmıyoruz, çok şükür, Allah sabrını veriyor. Günlük 40 lira yevmiye alıyoruz. Sahur vakti yollara düşüp çalışmaya başlıyoruz. Sekiz saat çalışıyoruz" dedi. Patates işçilerinden 32 yaşındaki Gülden Dündar ise "Oruç tutuyoruz, zorlanmıyoruz. Sahur vaktinden itibaren çalışıyoruz, günde sekiz saat sıcakta patates topluyoruz. İri patatesleri ayrı, ufakları ayrı topluyoruz" diye konuştu.

HEM ŞARKI SÖYLÜYOR HEM SOĞAN TOPLUYORLAR

Çeşitli illerden ve çevre ilçelerden Bursa'ya gelen soğan işçileri ise çocuklarıyla birlikte aile boyunca çalışıyor. Doldurdukları çuval başına yevmiye alan işçilerin günlüğü ortalama 35 liraya geliyor. Yanık sesiyle soğan tarlasını inleten 37 yaşındaki soğan işçisi Yaşar Dal isimli kadın, 2 çocuğu ve eşiyle birlikte çalışmaya İstanbul'dan gelenlerden. Yanık sesiyle dertli bir şarkı söyleyen Dal şunları kaydetti: "Hava sıcak ama ekmek parası için çalışıyoruz. Ne yapalım? İş yok, güç yok, haftada iki kez geliyoruz, söküyoruz, kesiyoruz iki gün sonra topluyoruz.  30-35 lira yevmiye alıyoruz. Ramazan zorluyor mecburuz gelmeden de olmuyor. Dertli olduğum için yanık şarkılar söylüyorum. Grubetten geldik, ne yapalım?"

Henüz iki buçuk yaşındaki kızı Defne ile birlikte soğan tarlasına gelen işçilerden Sevinç Taylan da çocuğunu bırakacak yer bulamamaktan yakınıyor. Taylan, "Çocuğa kaynanam ve kayınpederim bakmadığı için mecburen tarlaya getirdim. Biz de fabrikalarda çalışmak istiyoruz. Düzenli bir iş istiyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!