Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tarkan hayranı çıktı

İstanbul'da konser veren ünlü opera yıldızı Maria Maksakova, Tarkan hayranı olduğunu itiraf etti. Maksakova, Atatürk'ün anneannesine verdiği hediyeleri de hâlâ sakladıklarını söyledi

Tarkan hayranı çıktı

Rus operasının başarılı yıldızı Maria Maksakova, 25 Mayıs Cumartesi akşamı İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne aldı. 2011 yılından beri St. Petersburg'taki Mariinskiy Operası'nda solistlik yapan ünlü mezzosopranoya, Rengim Gökmen eşliğindeki İstanbul Senfoni Orkestrası eşlik etti. Repertuarında Bizet, Verdi ve Bulahov gibi isimlerin parçalarına yer veren Maksakova, "Memleketim" şarkısını Türkçe seslendirerek opera severlere unutamayacakları bir sürpriz yaşattı. Rusyanın Sesi Radyosu'nun (RS FM) röportaj yaptığı ünlü sanatçı, dünyanın önde gelen opera şeflerinden Rengim Gökmen'le aynı sahneyi paylaşmanın kendisi için bir onur olduğunu ifade etti. Türk müzisyenlerden piyanist Fazıl Say'ı bildiğini söyleyen Maksakova, büyük bir Tarkan hayranı olduğunu da itiraf etti. Rus operacı "Belki benden bunu pek beklemezsiniz ama Tarkan'ı çok beğeniyorum. Kendisiyle tanıştım da. O olağanüstü bir müzisyen, çok değişik bir tınısı var. Bence o şarkıları Tarkan'dan daha iyi söyleyebilecek başka kimse yok." diye konuştu. Maksakova, Tarkan'ı Türkiye'nin iyi niyet elçisi olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

ATATÜRK'TEN DAVET ALMIŞTI
İktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nden Dağıstan milletvekili olarak Duma'ya giren Maksakova, Duma'nın "Türkiye ile Dostluk Grubu" üyesi. Çalışmaları boyunca Türkiye'den birçok arkadaş edindiğini söyleyen Maksakova'nın hem kendisi hem de ailesi için Türkiye'nin özel bir yeri var. Adını aldığı anneannesi, dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Maksakova, 1935 yılında Bolşoy Operası'ndan bir grup sanatçıyla birlikte Atatürk tarafından Türkiye'ye davet edilmişti. Atatürk, konserin ardından Maksakova'ya Türk vatandaşlığına geçerek kariyerine burada devam etmesini teklif etmiş, ancak sanatçı bu teklifi kabul etmemişti. Reddetmiş olmasına karşın anneannesinin Atatürk'ten böyle bir teklif almış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Maksakova, "Büyükannem hem Rus hem de Astrahanlı olarak ve Rusya ile ailesine çok bağlı bir kadın olduğu için Atatürk'ün teklifi geri çevirdi. Ama kabul edememiş olsa da, bu teklif çok hoşuna gitmişti. O sıcak ağırlamanın bir anısı olarak Atatürk'ün hediye ettiği gümüş sigara kutuları ve fotoğraflar evimizde hala korunuyor" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!