Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tarihi köprüye restorasyon

BARTIN'ın Amasra ilçesi'nde, iki mahalleyi birbirine bağlayan Roma dönemine ait tarihi kemer köprünün dalgalar nedeniyle aşınan köprü ayakları, tarihi dokuya uygun şekilde restore ediliyor.

Tarihi köprüye restorasyon

Amasra'da Zindan ile Boztepe mahallelerini birbirine bağlayan tarihi köprünün ayaklarında dalgaların da etkisiyle çökmeler ve çatlaklar meydana geldi. Köprü ayaklarının tehlike yaratmasının ardından tadilat yapılmasına karar verildi. 20 metre uzunluğundaki köprü için açılan ihalenin ardından restorasyon çalışmasına başlanıldı. Köprünün ilk olarak üst kısımlarında hasar gören bölümleri onarılırken tadilat işleminin yaklaşık 60 gün süreceği öğrenildi.

Amasra Belediye Başkanı CHP'li Emin Timur, Tarihi köprünün Roma dönemine ait olduğunu söyledi. Timur, "Amasra'yı Boztepe Mahallesi'ne bağlayan köprüdür. Kalenin içinde olan iki mahalleyi birbirine bağlıyor. Bu köprü tabiatın tesirlerinden, fırtınadan etkilenerek ayaklarında oynamalar oldu. Dolayısıyla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Şimdi ise buranın tamiri ve restorasyonuna başladık. Köprünün restorasyon çalışmalarının 45 gün ila 60 gün sürmesini bekliyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!