Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tarihi davada ilk duruşma

Eski kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 361 sanıklı Balyoz davasının ilk temyiz duruşması bugün yapılacak. Sanıkları 110 avukat savunacak.

Tarihi davada ilk duruşma

Balyoz davasında kritik dönemece girildi. Bin 45 klasörden oluşan dosya bu kez Yargıtay'ın masasında.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce yürütülen temyiz sürecinde 361 sanığı 110 avukat savunacak. Duruşmalar Yargıtay Genel Kurul salonunda yapılacak.

Davaya sanıkların katılıp katılmayacağına ise 9. Ceza Dairesi karar verecek. Talepte bulunan sanıklarla ilgili kararın ilk duruşmada verilmesi bekleniyor.

Sanık ve avukatlarının kalabalıklığı nedeniyle davaya sınırlı sayıda izleyici ile sanıkların birinci derece yakınları izleyebilecek.

Yer sıkıntısı sebebiyle davayı yalnızca akredite 35 gazeteci takip edebilecek. Avukatların savunmalarının yetişmemesi durumunda, mahkeme 20 Temmuz'da başlayacak Adli Tatil süresince de çalışacak.

Dava için tadilata alınan 250 kişilik salonda oturma düzeni yenilendi.

Balyoz davası İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Eylül 2012'de karara bağlandı.

Mahkeme, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'a darbeye eksik teşebbüs suçundan 20'şer yıl hapis cezası verdi.

Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ise aynı suçlama ile 18'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 256 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının ise bozulmasını talep etmişti.

 

Balyoz davasında sıcak gelişme!
 

Balyoz Davası'nda en son eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde başladı. Davanın temyiz duruşması Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılıyor.

120 sanık avukatının bulunduğu duruşmaya sanıklar katılmıyor. 245 kişilik salona 120 avukat ve 40 gazetecinin ismi akredite edildi. Yargıtay'daki temyiz duruşması için güvenlik önlemleri artırıldı. Çevik kuvvet ekiplerinin hazır bekletildiği Yargıtay binasının girişinde TOMA'lar da bulunuyor. İsimleri kontrol edilerek Yargıtay'a giriş yapan sanık avukatları ve gazetecilere barkotlu kartlar verildi ve kontrolden geçerek duruşma salonuna alındılar. Duruşma izdiham nedeniyle 09.00'da başlaması gerekirken, yarım saat gecikmeli olarak başladı. Duruşma için adli tatil süresince mahkeme çalışacak. Sanık avukatları yerel mahkemenin kararına ilişkin savunma yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 361 sanıktan, 256 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının bozulmasını, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzelterek onanmasını, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanmasını, 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulmasını istemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!