Tarihi Cumalıkızık yenileniyor

Köyde bulunan tarihi eski evler ve konaklar köy camisi de dahil olmak üzere Bursa Valiliği, Yıldırım Kaymakamlığı ve Yıldırım Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yenileniyor.

Tarihi Cumalıkızık yenileniyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere, Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Yapıcı ve Belediye Başkanı Özgen Keskin ile birlikte Cumalıkızık'a gitti. Vali Harput köy içerisinde restorasyonu biten ve devam eden evleri ve konakları inceledikten sonra hızla  restorasyonu sürdürülen köy camisine geçerek yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
        Vali Harput burada basına yaptığı açıklamada; "Bugün Bursa'mızın ve Ülkemizin gurur tablolarından Cumalıkızık köyümüzde yapılmakta olan restorasyon faaliyetlerini arkadaşlarımızla beraber bizzat yerinde görmek üzere buradayız. Cumalıkızık yaşayan Osmanlı köyü olarak Türkiye'de tek. Uzun bir süreden beri bölgede ki bütün yapıları kendi aslına uygun olarak evleri, camileri ve diğer tesisleri ayağa kaldırmak adına çok onurlu, çok değerli, çok kıymetli bir çalışma yapılıyor. Bugün de bu çalışmanın hangi aşamada olduğunu arkadaşlarımızla beraber, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Mimarlarımız birlikte değerlendirdik. Şu anda ülkemizde bir başka örneği var mı bilmiyorum çift mihraplı cami inşaatındayız. Arkadaşlarımız restorasyon faaliyetlerini yaparken sıvaların altında yeni motiflerin, yeni dekorların, yeni güzelliklerin ortaya çıktığını görmekle hem kendileri mutlu oluyor hem de bize bu güzel haberleri veriyorlar. Amacımız Cumalıkız'ın devam eden restorasyonunu hem evleri ile hem cami ve sosyal tesisleri ile bir an önce aslına uygun olarak bitirilmesini sağlamak, aynı zamanda buraya gelen insanların buranın sadece mimarisi ile değil, sosyal dokusu, kültürel yapısı, yörede üretilen el ürünleri, el işleri, nakışları, organik ürünleri ile burada alışveriş yapabilecekleri ülkemizin göz bebeği yaşayan Osmanlı köyü olarak herkesin iftihar ettiği bir yer haline gelmesini sağlamak. Bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Valilik olarak İl Özel İdaresi bütçesinden ihtiyaç duyulan ödenek noktasında en ufak sorun yaşamamaktayız. Çünkü bizim için öncelikli projedir burası. Bir an önce buranın ayağa kalkması ile alakalı da herkesin kendine düşeni yaptığını görmekten büyük mutluluk duyuyorum, ben herkese teşekkür ederim." Şeklinde konuştu.
      Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden çalışmalar çerçevesinde bu güne kadar köy içinde bulunan binalardan 15 adet bina temelden çatıya kadar olmak üzere yenilendi. Bundan sonra yaklaşık 2 yıl içerisinde cami ile birlikte 3 adet anıtsal yapı 1 adet kültür evi ile 1 adet kültür hizmet binası onarılarak hizmete açılacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!